2015. január 31., szombat

Hegycsúcsok

Mosonmagyaróvár felé menet, ha tiszta a levegő, a vasút felé a háttérben néha látni lehet egy havas hegyvonulatot. 
Sokáig azt hittem felhők, de egy naplementés hazautamnál egyértelművé vált, hogy azok bizony a távolból ritkán megmutatkozó hegyek. 

Kíváncsi lennék hányan vették már észre, és gondolkodtak el, vajon hol lehet, milyen messze, stb. 
Tegnap rá kellett jönnöm, pusztán egy karnyújtásnyira van tőlem az egyik csúcsa. 
Íme a bizonyíték:
Gondolom tegnap sokan látták, testközelből, vagy kénytelenek voltak megmászni, akár csak az ajtón szerettek volna kilépni.
Azért valljuk be, régen volt már ilyen gyönyörű havazás, amikor hatalmas pelyhekben, szépen, csendben száll a tájra a fehér dunnapaplan.
T

2015. január 29., csütörtök

Tényleg nem lehetünk próféták a saját hazánkban?

Egyre gyakrabban teszem fel magamnak ezt a kérdést, de még mindig nem akarok beletörődni abba, hogy tényleg nem… Pedig a saját mikrokörnyezetemben is gyakran tapasztalom, hogy a tehetséges embereket nem becsülik meg hazájukban. De egyszerűen nem tudok beletörődni ebbe!

Lehet, hogy naiv vagyok, de én nagyon tudok örülni annak, ha valaki a szűk vagy tág környezetemből – azokból a közösségekből, amelyek részének érzem magam – sikert érnek el. Büszkén hallgatom a tévében, ha olyan magyarokról van szó, akik kicsit „megváltoztatták a világot” – gondolok például olyan cégekre, mint a Prezi J Nem kezdek el gyanakodni, hogy biztos van valami kétes dolog a háttérben…

Annak is örülök, ha rajkaiak sikereket érnek el, szerepelnek az újságban, valami kiemelkedőt hoznak létre. És ezt az örömöt nem befolyásolja, hogy egyébként milyen kapcsolatot ápolok a sikert elérőkkel. Egyszerűen büszke vagyok arra, hogy a MI közösségünkből valakinek, valakiknek sikerülhetett olyan ÉRTÉKET létrehozniuk, amire a tágabb környezetünk is felfigyelt. Nem vagyok irigy, féltékeny, nem féltem a „helyemet”, nem aggódok azon, hogy mi lesz, ha valaki nálam jobbat csinál, és akkor az én eredményeim kevesebbet érnek… Sőt, szurkolok, hogy minél többen tudjanak jobbat csinálni, többet elérni, és öregbíteni községünk hírnevét!


Álljunk meg egy pillanatra, nézzünk körbe községünkben, és örüljünk neki, hogy ennyi tehetséges ember alkot a faluban! És becsüljük meg, támogassuk őket, ahelyett, hogy természetesnek vesszük a munkájukat! Arra pedig végképp nincs mentség, magyarázat, ha ellehetetlenítjük őket! Ne „üldözzük el” őket Rajkáról, lehessenek próféták a saját hazájukban!
W
kép forrása: http://www.hdwallpapersos.com/abstract-tree-backgrounds-hd-wallpapers.html

2015. január 28., szerda

Cassandra Clare: Pokoli szerkezetek- Az angyal

Tessa Gray egyedül érkezik meg a XIX. századi Londonba. Teljesen gyanútlanul száll be két nő hintójába, hiszen azok azt állítják a testvére küldetett érte. Csakhogy Mrs. Black és Mrs. Dark nem jó szándékkal várakozik az ifjú hölgyre.

Tessa hirtelen az angol Alvilágban találja magát, ahol mindenféle természetfeletti lény mászkál az utcán. Szerencsére vannak közöttük olyanok, akik nem az életére akarnak törni, hanem épp ellenkezőleg. Megmentik. Így megismerkedik az árnyvadászokkal.

Hogy még nem tudod, kik ők? Akkor életbevágóan fontos, hogy ezt az egyébként három részből álló sorozatot elolvasd.





Melyikkel rosszabb harcolni? A szerelem vagy a mágia ellen?

Az angyal, Cassandra Clare  A Végzet ereklyéi sorozat előzményének első része.

Hagyd, hogy megbabonázzon!

V

http://themortalinstrumentssource.files.wordpress.com/2011/12/65115381.png

2015. január 27., kedd

Meghökkentő színek világa

Nemrég jártam egy nagyon szuper helyen, egy szállodában. 

Minden nagyon tetszett,de amiről ők úgy gondolták, hogy megnyugtató és lélekemelő arról én azt gondolom, hogy lehangoló és barátságtalan. 

Nyilván ízlések és pofonok. Lehet, hogy valaki ezt szereti.
Számomra az a félhomály és „sötétség” a második napon már idegesítő volt. 

Én szeretem ha világosság vesz körül, de szerintem sokan így vagyunk ezzel. Ahhoz, hogy az ember egy ilyen a képen látható csillárt beállítson a lakásába nagy bátorság kell, mert kötött a sokszínűsége miatt. 

Nem lehetetlen azonban ha jól átgondoljuk a bútorok színösszeállítását. 

Szóval ahogy mondják: Bátraké a boldogság.

Szerintem ha napjában többször rápillant az ember egy ilyen csodára már attól jó kedve lesz. 
Hajrá merjünk meghökkentőek lenni!
Sz
A kép forrása: http://www.uzletiajanlatok.hu/index.php?f=5&ua=55835 

Önbizalom

Mire a gyermekek iskolába kerülnek, már nagyon sok tapasztalatot gyűjtenek önmagukról. A környezetük reagál a viselkedésükre, a mondataikra, tetteikre. A szülők ilyenkor az elsődleges források, de a testvérek, rokonok, és mindenki, akivel találkoznak, hatást gyakorolnak a gyermekre.
Mindegy, hogy mikor mit mondunk nekik, úgyis kicsik, és nem értik, vagy elfelejtik, mire megnőnek?
Nem. Nem felejtik el. Lehet, hogy nem emlékeznek pontosan a mondatokra, - bár még ez is sokszor előfordul – de az érzésekre bizony emlékeznek.
Itt is az arany középút a helyes választás. Nem jó, a túlságosan pozitív, de a túl negatív reagálások sem kedvezőek. Ha a gyermek mindig dicséretet kap, mindenről azt hiszi, hogy jó benne, hogy ért hozzá, hogy szeretni fogják, ha ezt vagy azt teszi, mondja, a valóságban később pórul jár, mert a környezete nem úgy fog reagálni rá, ahogy azt a családja tette. (lásd tehetségkutatók) A negatív esetben viszont szorongani fog, fél az egész világtól.
Álljon itt néhány mondat, mely annyira bevéste magát sokak gondolkodásába, hogy ösztönösen ki is mondják azokat:
Rossz voltál! Buta vagy? Miért csináltad ezt? Nem kapsz, mert nem érdemled meg. Nehéz ez még neked. Túl kicsi vagy ahhoz, hogy ezt megértsd. Ezt úgysem tudod megcsinálni, majd én.
Igazából ki sem kell mondanunk ezeket a szavakat. Ha nem hagyjuk, hogy ő kösse be a cipőjét, vagy egye meg az ételét, ha azt érzi rajtunk, hogy egy frászban vagyunk, amikor iskolába megy. Ha bepakolunk helyette a táskába, ha állandóan gyakoroltatjuk a betűket vele, hogy minél szebben írja le a sorokban, ha a testvért dicsérjük, őt nem. Ha nem figyelünk rá annyit, mint a testvérére, a puszta viselkedésünk is ugyanazt a hatást kelti.
Ha szeretne valamit, de nem engedjük meg neki. Pl: szeretne hangszeren tanulni, de nem engedjük, mert azt mondjuk, úgysem képes rá, vagy úgysem elég kitartó hozzá.

De az sem jó, ha túlságosan féltjük. Mindenki veszélyben van, aki hozzászól, vagy játszik vele. Ha belesulykoljuk, hogy a többi gyerek rossz, és ne barátkozzon velük, mert úgyis átvágják, úgyis bántják, úgysem lesz jó vége.

Ha büntetést osztogatunk, mert rossz jegyet vitt haza, vagy fekete pontot. Ha eltiltjuk ők attól, amit a legjobban szeret csinálni. Ha másoknak elmeséljük előtte, hogy mit tett, és talán még nevetünk is rajta.

Sorolhatnám a példákat, egy biztos. A felnőttek nem gondolják, mi mindent éreznek a gyerekek, és mi mindent tudnak róluk. Nem is sejtik, mennyi minden megmarad bennük, és milyen következményei lesznek később ezeknek a reagálásoknak.

Ha nem akarjuk, hogy ez megtörténjen, gondoljuk át a stratégiát, és főleg beszéljenek a szülők egymással.

Egyforma elvek szerint neveljük a gyerekeket, ha két ember nem tud megegyezni, ott a harmadik bizonytalan lesz, nem fogja tudni, mikor hogyan, meddig… és főleg, ki fogja használni a helyzetet. Kijátssza a szülőket és a saját hasznára fordítja.

Nehéz ez kérem, de nem lehetetlen. Szeretettel, és odafigyeléssel sok mindent el lehet érni. Manapság divat, hogy a szülők egymást biztatják, és együtt keresik a kifogásokat, mit miért úgy tesznek. Ez lehet nagyon nagy segítség, mert egy időre megnyugtatja a lelkiismeretet, de csak egy időre. Amit elrontottunk, helyre kell hozni. Hogyan?

Amikor a gyermekkel beszélünk, gondoljunk mindig arra, nekünk hogy esnének a szavaink. Képzeljük el magunkat az ő helyében. 
Ha nem akarunk úgy nevelni, ahogy azt a mi szüleink tették, akkor ne tegyük, de higgyétek el, gyakrabban előfordul ez, mint gondolnátok.
A szüleink sem tettek mindent rosszul. A jót át kell örökíteni, tovább kell vinni, életben kell tartani. Okosan átgondolva válogassunk a saját tapasztalatainkból.

Tévedni lehet, de észre kell venni, és főleg javítani kell, ahogy alkalmunk van rá.

M
Kép forrása: http://www.wallcoo.net/photography/annegeddes_1280x1024/index.html 

2015. január 26., hétfő

Kávészünet

Ma mindjárt reggel Kávészünetet tartunk.

A zenekar két tagját ismerhetjük a televízióból is. Popovics György és Németh Ferenc 2005-ben kezdték el érdekes, a legkülönfélébb stílusú megzenésített verseiket komponálni.

Az akusztikus hangzás, a fülbemászó dallamok különös hangulatot kölcsönöznek a verseknek.
Nem szabnak határt maguknak, nem korlátolják be a zenei stílusukat. Sokszor egészítik ki zenéjüket akár beatbox-szal, vagy egyéb ma is divatosan használt elemekkel.

A „Kultúra Fiatal Nagykövetei” címet nyerték el a Kaleidoszkóp Versfesztiválon.
A két fiatal szobatárs volt a kollégiumban, mégis el kellett telnie néhány évnek, mire rájöttek, miért is találkoztak valójában. Miért rendelte egymás mellé őket a sors. Csak úgy elkezdtek zenélni, jamelni, és egyszer csak jött az „ez az” élmény. Innentől már nem volt kérdés, mit fognak tenni az ötletekkel.

Muzsikájuk lényeges alapja a vers. József Attila, Ady Endre, Varró Dániel és még sok más költő alkotását dolgozzák fel, és teszik ki az ifjúság elé.
Nevüket a Csillag Születik c. tehetségkutatóra találták ki. Aki hallani akarja őket klubokban, kávézókban, ünnepeken találkozhat velük.

Azt hiszem, mindenki tapasztalja, hogy verseket alig olvasnak az emberek. Vajon miért? „ A költő ezzel a mondatával ezt és ezt akarta mondani.” Magoljuk éveken át, és felelünk belőle. Sokszor eszembe jutott: igen? Tényleg? Honnan tudják, mikor, mire gondolt, és miért baj, ha nekem egyáltalán nem ez jut róla eszembe? Hát azért volt baj, mert nem kapnak meg a jó jegyet, ha számomra a költő ott nem azt gondolta, amit kellett volna gondolnia éppen.

Iskolákban rendhagyó irodalom órákat tartanak, népszerűsítik a verseket minden korosztály számára. Fontosnak tartják, hogy a fiatalsággal megszerettessék a verseket. Ha kiejtjük azt a szót, hogy vers, ne legyen tőle rossz érzésünk, ne jelentse a magolást, a felelést, az elemzés betanulását. A vers, érzések, gondolatok kifejezése, örök bölcsességeket, gondolatokat hordoznak, őrzik nyelvünk szépségét. Érdemes tudni róluk.


Ebben segít a Kávészünet. De hallgathatjuk teázás közben is, vagy akkor, amikor kedvünk tartja. 
M

2015. január 25., vasárnap

Hundertwasser

Sokat gondolkodtam, hogy milyen témát is hozhatnék erre a szomorú vasárnapra. Szerettem volna, kicsit vidító és kissé felrázó témáról írni, ugyan akkor kötni a múlt heti témánkra.
Be kell, hogy valljam, nekem nagyon szimpatikus minden olyan kezdeményezés, amely nem sérti senki semmilyen nemű nézetét érdekét, mégis kicsit változtat az addig megszokott szemléletmódunkon, új gondolatokat ébreszt, sarkalva minket ez által a változásra.

A múlt heti téma számomra erre ad példát.
Ahogy gondolkodtam, hogy mit is hozzak mára, hirtelen bevillant, hogy van nekünk két zseniális művészünk (egyik hazánk szülötte, a másik egészen közel élt és alkotott, még pedig Ausztriában) Vasarely és  Hundertwasser.
Mindkettőjük művészetéért rajongok. Mindkettejük nagy álma volt színes házakat tervezni, létrehozni. Egyikük sem szerette a szürke hideg falakat. Mindkettejük szerint az emberek sokszínű egyénisége vissza kell, hogy tükröződjön a házaikon, városaikon.
Nos el kell ismerem Vasarely-nél nem olyan nyilvánvaló ez a törekvés, mint Hundertwassernél.
Ezért inkább vele kezdeném, és mutatnék egy-egy igazán izgalmas házat tőle, majd a jövő héten mesélek kicsit a magyar születésű Vasarely-ről.

Hundertwasser festő szobrász és építész volt. Művészete nagyon emlékeztet Gaudí művészetére.
Az ember és a természet közti harmónia létrehozására törekedett.
 Építészete az ún. organikus építészethez tartozik, melynek lényege, hogy az épület szerves egységet alkosson a neki otthont adó hellyel, mintegy „belőle nőjön ki". Ez mindenre vonatkozik vele kapcsolatban: az anyagára, a méretére, a színére, a stílusára. Hundertwasser házain például nincsenek lyukak vagy rések. Onnan fák vagy bokrok nőnek ki. És szín, szín, tengernyi szín a külső falakon.

A képein, alkotásain jócskán érezhetőek a különböző országok kulturális hatásai. Olaszország, Párizs, Algéria, Japán, Dél-Amerika, mindenhonnan felcsippentett valamit, aztán beolvasztotta a saját munkáiba.
Festményein is folytonos a kavargás. Görbe, kanyargó vonalak, furcsa ívelésű szemek, dimbes-dombos épületek, kerekített, mégis kocka alakú hold, káprázatos színekkel. Mindez a káosz benyomását kelthetné, de ha az ember kicsit elidőzik, szemlélődik, fantasztikusan egyszerű szimmetriákat fedezhet fel bennük.
 G


http://hundertwasser.lap.hu/
ez a link szépen összegyűjti Hundertwasserrel kapcsolatos információkat. http://hu.wikipedia.org/wiki/Friedensreich_Hundertwasser


https://www.google.hu/search?q=hundertwasser&espv=2&biw=1280&bih=652&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=4-zEVJ3tAon7UsG0gvAH&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgdii=_&imgrc=49PoT2DzF899oM%253A%3BssXLYp5P6ykNwM%3Bhttp%253A%252F%252Ffc05.deviantart.net%252Ffs20%252Ff%252F2007%252F272%252F7%252Fc%252Fhundertwasser_vienna_by_deliverySushi.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fhundertwasser.lap.hu%252F%3B2000%3B1255

2015. január 24., szombat

Tavaszhozó madár

Ma úgy terveztem kicsit sétálgatok, de valahogy a hóesés arra ösztönöz, hogy a szobából gyönyörködjek benne. 

Ilyenkor már nagyon várom a tavaszt. 

Szeretek barangolni az ébredező természetben, jól esik hallgatni a madárcsicsergést reggelente. (No nem a szomszéd kakasára gondoltam kivételesen. ) 

A gólya talán az egyik legkorábban érkező vándormadaraink közé tartozik, joggal illetné meg mifelénk a tavaszhozó madár címet. 

Sokáig sajnos nem nagyon lehetett látni őket, de az utóbbi években szerencsére egyre többet számlálhatunk meg, ha elég figyelmesek vagyunk. 

Őt a faluban találtam, nem messze repült a fészküktől. 

Biztos vagyok benne, hogy már szinte mindenki látott egyet, de hányan tudatosítottuk magunkba, hogy milyen kis kincset látunk. 
T
Fotó: Ludvig Tibor

2015. január 22., csütörtök

Hol a határa a (szólás)szabadságnak?

2015. január 8-án összerezzent a világ… Egy francia szatirikus hetilap, a Charlie Hebdo szerkesztősége ellen merényletet követtek el egy korábban megjelent, Mohamedet ábrázoló karikatúra miatt. Tizenketten haltak meg…
Sokan sokfélét nyilatkoztak az esettel kapcsolatban, és egyöntetűen mindenki elítélte a cselekményt, egyetértve abban, hogy a vallás nevében nem lehet gyilkolni. Ferenc pápa egyenesen aberrációnak nevezte, ha valaki hitbéli meggyőződésből követ el gyilkosságot.

De sok esetben követte egy DE az együtt érző nyilatkozatokat, mégpedig a szólásszabadság korlátaira vonatkozó DE. Elgondolkodtam rajta, hogy van-e, lehet-e korláta a sajtószabadságnak és ha van, akkor hol húzódik a határ. Ferenc pápa ázsiai körútján azt nyilatkozta, hogy „Nem lehet provokálni, nem szabad mások vallását sérteni, kigúnyolni”. Eszmefuttatásomban ebből a kijelentésből indultam ki.

Mit jelent a provokáció? A szőke nős vicc vajon provokáció-e és feljogosíthatja-e a szőke nőket arra, hogy a „szőke nők” nevében támadást indítsanak a viccmesélő ellen? Vagy legalábbis nem lepődünk meg rajta és kicsit együtt érzünk a szőke nőkkel is, ha ilyen atrocitás történik?

Mivel sértem meg mások vallását? Ha olyan pólót hordok, ami Jézust ábrázolja, akkor azzal megsértem mások vallási meggyőződését? Pusztán azzal megsértem-e mások vallási meggyőződését, hogy az enyémet kifejezem (szintén Franciaországban volt pár évvel ezelőtt felháborodás abból, hogy a gyermekek nem viselhetnek az iskolában vallási jelképeket)?

Mi az amit kigúnyolhatunk? Saját magunkat lehet-e vagy az is elítélendő? Elítélendő-e ha a Balaton parton pár ezer forintért rajzoltatok magamról egy karikatúrát és ne adj isten! még be is kereteztem és kirakom a nappali falára?

És a legfontosabb kérdés a cenzúrával kapcsolatban: ki/kik dönti/k el, hogy mi számít provokációnak, sértőnek, gúnynak?! És ezzel tényleg elejét lehet venni a párizsihoz hasonló merényleteknek?

Tapasztalatom szerint az agresszív emberek mindig találnak okot, provokációt az agresszióra. Biztos mindenkinek volt már hasonló diszkós élménye: egy enyhén vagy nagyobb mértékben ittas fiatalember nagyon erősnek képzeli magát és minden áron szeretné demonstrálni is erejét. Ilyenkor elég, ha rosszul pillantunk rá, máris felrakja a verekedés előjátékának tekinthető, nagy sikerű „Mivanmivanmivan” című nagylemezt. Vagyis az agresszor szemszögéből provokáltuk őt… Biztosan elkerülhetjük ezeket az incidenseket, ha nem járunk szórakozóhelyekre! De tényleg ez a megoldás? A saját szabadságunkat korlátozni mások frusztrációból vagy egyéb önértékelési zavarokból táplálkozó agresszív tettei miatt?

W.

2015. január 21., szerda

Marie Lu: Legenda

A világ teljesen megváltozott, amikor az Antarktiszról szinte teljesen eltűnt a jég. Több területet elöntött a víz és új rendszerek jöttek létre. Ebből nem maradt ki Észak-Amerika sem. Teljesen kettészakadt az ország: Köztársaság és Kolóniák. A két rész között háború dúl és a Köztársaságot még az állandó lázongások is gyengítik.

June a Köztársaság elitjének tagja. 15 éves és ő az egyetlen aki, tökéletesen teljesítette a Próbát, így szabad előtte az út a legmagasabb katonai pozíció felé.

Day már nem ilyen szerencsés. Ő a szegénynegyedbe született és az ország egyik legkeresettebb bűnözője.

Két teljesen különböző világ találkozik egy gyilkosság miatt.
Vajon meddig bírja a Köztársaság?


moly link: http://moly.hu/konyvek/marie-lu-legend-legenda
V

képek forrása: http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20121206005256/legendmarielu/images/8/8e/Legend_uk_aus.jpeg
http://theroar.marincatholic.org/wp-content/uploads/2014/11/3033529_orig.jpg

2015. január 20., kedd

Rendhagyó gyermekszoba

A napokban már kétszer került a szemem elé ez a fotó, pár szóval leírnám mit gondolok róla. 
Minden kétséget kizárólag nagyon tetszik. 

A fehér amúgy is most nagy kedvencem. Nyilván a verzió egyszerűsített változatát is meg lehet valósítani. Láttam már hasonlót az egyik nagy lakberendezési áruház kínálatában. 

Egy ügyes kezű apukának meg sem kottyan egy ilyen tuti kis házikó. 

Rengeteg hely takarítható meg az ágya alatti kis kuckó berendezésével.

Megfelelő világítás biztosításával később akár az íróasztalokat is betehetjük ide.

Aki kedvet kapott hozzá annak jó barkácsolást a többieknek pedig jó gyönyörködést! 
Sz 
fotó forrása:




2015. január 19., hétfő

Tanulás óvodás korban


A gyermek tevékenységformáinak harmadik színtere a tanulás.
Az óvodában a tanulás spontán és szervezett tevékenység.
Mindig a gyermek kíváncsiságára építünk, fel kell kelteni érdeklődésüket.

A gyerekek tevékenység közben sajátítják el a legtöbb ismeretet, így tevékenységi vágyuk kielégítésével érhetjük el a legjobb eredményt. (pl: nem csak elmesélem, hogy készül a gyümölcssaláta, hanem el is készítjük közösen.)

Az óvodai tanulás mindig játékos jellegű. A tanulás tartalmának kiválasztásakor legfontosabb szempont a gyerekek fejlettségi szintje. Közvetlen környezetükből választjuk a témákat. (pl. család, lakhelyük, testrészek, ünnepek….) Az új ismereteket a gyermekek eddigi tapasztalatainak figyelembe vételével adjuk át.

A tanulás kétféle formája az óvodában: - kötött és kötetlen

A kötetlen foglalkozások a nap bármelyik időszakában és bárhol történhetnek. Az udvaron, a csoport szobában… Amikor és ahol a nevelési helyzet és a gyerekek tevékenysége ezt lehetővé teszi.

A kötött foglalkozások az óvónő által kitűzött feladattól függ. Minden gyermek számára egyszerre kezdődnek és végződnek. Itt nagyobb fokú fegyelmezettség szükségeltetik a gyerekek részéről, amely az együttes tevékenységet segíti.

A gyermek spontán érdeklődését nem korlátozzuk.

A foglalkozások időtartama életkoronként más. 10-15 percig tarthat. Változatosság, játékosság jellemző a tanulás egész folyamatára.

A tanulás közben tapasztalatszerzés kielégíti érdeklődésüket, közben átélik a gondolkodás örömét, felfedezik környezetük szépségét. A gyermeki tapasztalatok rendeződnek, pontosabbá válik megfigyelőképességük, figyelmük, emlékezetük tartósabb lesz, fantáziájuk gazdagodik, beszédük fejlődik. Gondolkodásuk fejlődésével képessé válnak a problémák felismerésére, megoldására.

JG
Kép forrása: https://www.google.hu/search?espv=2&biw=1366&bih=667&tbm=isch&sa=1&q=ovis+k%C3%A9pek&btnG=#tbm=isch&q=rajzok+gyerekekr%C3%B3l&imgdii=_&imgrc=3YFyABrBhOEwoM%253A%3Bje5dJmGgzql-wM%3Bhttp%253A%252F%252F3.bp.blogspot.com%252F-bzOCrUAdvFM%252FUtA3jIHwjzI%252FAAAAAAAAADg%252FBj4ilaPKr_I%252Fs1600%252FGertnerReka.tif%3Bhttp%253A%252F%252Fbuglyogergely.blogspot.com%252F2014%252F01%252Frajzok-az-igazgyongy-alapitvanytol.html%3B1505%3B1060

2015. január 18., vasárnap

Hobo

Földes László a Hobo Blues Band alapítója.
Hallottam őt élőben énekelni. Az emberek egy nagy külföldi zenekarra, a Rolling Stones-ra vártak, de amikor ő fellépett, senkinek nem jutott néhány percig eszébe a másik zenekar.
Érdemes ezeket a dalokat fülessel meghallgatni. Csontig hatol a hangja. Csodálatos versek, gyönyörű melódiák, melyek kifejezik a vers mondanivalóját.
Mindenkinek mást ad, de ad. Ad a szomorúnak, ad a vidámnak, ad az eltévedtnek, és ad a szilárdan állónak. Mit? Értéket. S ez nem kevés.

Nagy kerülővel ért el az igazi feladatához. Szakközépiskola, vegyész-technikus végzettség, katonaság, ELTE Bölcsészkar magyar-történelem szak, majd 1968-ban első dala a Lakájdal következett.
A dalnak természetesen van mondanivalója, nem is akármilyen. A klubot is bezárták, ahol eljátszották. A zenészeknek akkor sem volt könnyű.

A tündérszép c. filmben is szerepelt, melyet Szomjas György rendezett.
Verseket, novellákat írt, a Kopasz kutya lemezt betiltották, volt, hogy letartóztatták, nem kapott útlevelet. A Miskolci Nemzeti Színházban főszerepet kapott a Cukorváros c. darabban. Alig lehet felsorolni, mennyi mindenben részt vett.
Sting, Tracy Chapman, Peter Gabriel, Bruce Springsteen társaságában az „Emberi Jogokért” világturné budapesti állomásán is fellépett.

Sebestyén Mártával a Kivándorlás c. szólóalbumán énekelt. József Attila, Pilinszky
S nem feledkezhetünk meg a Vadászat c. lemezéről sem.

Azt hiszem, a gyors összefoglaló mit sem ér, ha valaki nem hallgatja meg a zenéjét. Igazán az tükrözi az ő világát. Amikor sivár gondolkodású, érzéketlen, törtető, gonosz világban élünk, ahol senki nincs biztonságban, mert nem az számít, hogy valaki milyen ember, hanem az, hogy ki mit mond róla, ahol a durvaság, a bántás, a képmutatás, az üvöltés elfogadott eszközök az érvényesüléshez, ahol nem kell tehetség a sikerhez, ahol a tisztelet idegen kifejezés, ott az ő eddigi élete, a dalai vigasztalást jelentenek.

 Nem adta fel akkor sem, amikor minden nagyon nehéz volt.  Nem állt be a sorba, nem hajtott fejet, nem választotta a könnyebb utat, és főleg, nem változott meg. Ez az egész küzdelem, minden kín, minden borzalom érződik a hangján, látszódik az arcán. Csak meg kell hallgatni ezt a megzenésített Pilinszky verset, a hangokban minden benne van, csak érteni kell.
M




2015. január 17., szombat

Takarítás az utcákon

Karácsony előtt gondolom mindenhol téma volt a nagytakarítás. Nem kevés tisztító szer, és eszköz fogyhatott el. Biztos mindenki fejében megfordulhatott már, hogy hogy lehetne ezt ha nem is megúszni, de könnyebbé tenni a dolgot.


Eléggé vitatott a graffitik művészi érteke. Lényege, hogy festék spray-t használva falakra, egyéb helyekre fújnak vele minden féle grafikát.
Legfőképpen aluljárókban, vagy nagyobb falakon, stb. Javarészt nagyvárosokban találkozhatunk vele.

No akkor most mi köze is van a nagytakarításnak a graffitihez?
Néhány angol és brazil fiatalnak zseniális ötlete támadt.
A nagyváros mocskát, mely az évek során felhalmozódik, szép,szemet gyönyörködtető alkotásokkal tüntetik el.

Be kell, hogy valljam én is próbálkoztam ablakpucolás közben a dologgal, de azt  hiszem a páromnak nem tetszett túlzottan, mert mire vissza értem a nagy bevásárlásból gyönyörűen csillogtak az ablakok.
Rá kellett jönnöm ez nem az én műfajom, de legalább az ablakpucolást megúsztam.


Ezek a képek csak bemutatják a munkáikat. Lehet keresgélni, és gyönyörködni bennük.
T

Képforrások:
http://recentzie.nl/wp-content/uploads/2013/06/omgekeerde-graffiti-tess-jakubec-3.jpg
http://coolmaterial.com/wp-content/gallery/reverse/reverse-10.jpg
http://hg.hu/upload/images/photos/000/073/483/720130604-20111-l9rgs5.original.jpg?1370336394
http://m.cdn.blog.hu/mi/mimikri/image/10nov/2/inverzgraffiti3.jpg

Időutazás, féreglyuk


Karácsony tájékán, mikor már lement a nagy rohangálás, főzés, sütés, takarítás, kicsit megnyugszunk. Hajlamosabbak vagyunk az átlagosnál picivel több időt eltölteni a tv előtt. Ez alól én sem voltam kivétel.

A filmek állandóan ugyanazok évről-évre, csak a reklámok másak. Ezért az okos eszközök világában a világhálót hívtam segítségül, hogy szórakoztasson.

A scifik világában kalandozva, elgondolkodtam az időutazáson.
Albert Einstein relativitás elméletéről már merengtem, gondolom sokan hallottak erről.

Ezen elmélet alapján akár ez is lehetséges. Az egyik filmben még Stephen Hawking elmélete is előkerült a féregjáratokról.
A filmben néha megjelentek teljesen váratlan helyeken, és rövid időre át lehetett rajtuk menni egy másik idősíkra, majd vissza térni.

Nos nekem sem kellett több, fogtam a gépemet, és keresgéltem a faluban. Meg is találtam az első ilyen lyukat.

Az orvosi rendelőnél állva hirtelen megfordulva sikerült lencsevégre kapnom, egy ilyen kis ajtót, mely a patika, és a Nader ház között nyílt meg, és látszódik milyen is volt onnan a látkép az 1900-as évek legelején.

Ha jobban megfigyeljük, még egy nagyon szép barokk paraszt épület is előtűnik a nemrég lebontott Ifjúsági ház mögötti részen.

Persze mindez csak Einstein, és Hawking elméleteinek durva kisarkítása, de eljátszva a gondolattal, és segítségül hívva egy képszerkesztő programot, nagyon érdekes volt látni, hogy mennyi minden változik, tűnik el, alakul át körülöttünk.

T

2015. január 15., csütörtök

Újévi fogadalmak

Fogadjunk?

Szilveszter éjjelén, a sötét szobában, lélegzetvisszafojtva és azon aggódva, hogy kisfiam nehogy megriadjon az irdatlan mennyiségben elpuffogtatott tűzijátéktól, elgondolkodtam azon, hogy tegyek-e újévi fogadalmat és ha igen, akkor mit fogadjak meg a 2015-ös esztendőben.

A fogadalomtétel ugyanúgy szerves része a szilveszternek mint a virsli, a pezsgő, a tűzijáték, a malac, a lencse vagy az alkoholgőzös, nyálas puszival kísért „Boldog új évet!” vagy „Bujék!” felkiáltások (ezt elkerülvén hanyagoltam az utóbbi években az össznépi szilveszterezést…)  stb. Azonban az elmúlt években sohasem fordult meg komolyan a fejemben, hogy valamit gyökeresen megváltoztassak január elsejétől. Azok közé tartozom, akik úgy gondolják, hogy nem ilyen jeles alkalmakhoz kötődően kell új életet kezdeni… (sajnos azonban nem jeles alkalmakhoz kötődve is nehezen megy a fogadalomtétel, de erre nincs mentségem) Hozzá kell tennem, hogy az előző években nem is volt szilveszter éjjelén 2-3 órám teljes nyugalomban elmerengeni az életemen (általában jobb dolgom is akadt ;)). Hosszas vívódás után úgy döntöttem, hogy valamifajta állandóságra azért nekem is szükségem van – tavaly pont elég változás volt az életemben –, ezért ragaszkodván szokásaimhoz, idén sem tettem fogadalmat, de elgondolkodtam ezen a szokáson.

Gugli nekem is jóbarátom, úgyhogy rá is kerestem az „újévi fogadalom”, illetve a „New Year’s resolutions” kifejezésekre a nemzetközi trendeket is górcső alá véve ;) Azon már meg sem lepődtem, hogy az első találatok között szerepelt a BorsOnline-nak a cikke a következő címmel: Újévi fogadalom: VV Dóri nem smárol több lánnyal. Szurkolok VV Dórinak – bárki legyen is (ne feledjük, szeresd felebarátodat!) –, hogy sikerüljön neki betartania ezt a – remélem! – nem mindennapi fogadalmát. Bízom benne, hogy megfelelő körültekintéssel járt el… A fogadalomtételnek ugyanis megvan a pszichológiája!

Rengetegen – köztük komoly szakemberek is – boncolgatják, hogy miért nem teljesülnek az újévi fogadalmak, hogyan tarthatjuk be az újévi fogadalmakat és egyáltalán hogyan tegyünk újévi fogadalmat. A jól bevált, mindannyiunk számára ismert módszer: néhány pohár pezsgő és/vagy egyéb szeszes ital elfogyasztása után, enyhén illuminált állapotban, kellőképpen megnövekedett önbizalommal két trombitafújás között biztosítjuk a jelenlévőket arról, hogy jövőre mi bizony nem iszunk egy kortyot se; lefogyunk 10, 20, 30 stb. kilót; nem gyújtunk rá egy szál cigire se; lefutjuk a maratont; nem eszünk több gyorskaját stb. Aztán január elsején iszunk egy gyógysört (ahogy a régi mondás tartja egy sör nem sör, szóval ez még belefér), óriási lakomát csapunk (persze kizárólag disznóhúsból, és idén utoljára), elszívunk egy cigit mert majd szét robban a fejünk a másnaposságtól (de tényleg ez az uccsó!!!), fel se kelünk a kanapéról, maximum a legközelebbi gyorsétteremig vánszorgunk el egy jó kis hamburgerért… Na ezt a módszert felejtsük el!


Tudatosan készüljünk az újévi – vagy más alkalomból tett – fogadalmunkra (jövőre olvassátok el újra a bejegyzést december utolsó heteiben, hogy tudatosan készülhessetek a fogadalomtételre J)! A tudatos készüléshez pedig elengedhetetlen az ÖNVIZSGÁLAT (javasolnám, hogy ne csak év végén kerüljön rá sor…). Minden, az életmódunkat érintő változtatáshoz elengedhetetlen, hogy reális célt tűzzünk ki, és bontsuk le kisebb részcélokra azt, amik elérésekor veregessük meg a vállunkat (vagy kérjük meg egy közeli hozzátartozónkat, hogy veregesse meg helyettünk, azért az mégis jobban esik J). Elismerem, ez sokkal időigényesebb, esetenként fájdalmasabb mint az olyan instant megoldások, amit a következő honlap kínál: http://www.pimsleurapproach.com/new-years-resolution-generator/ (ez csak akkor hasznos, ha az egyik fogadalmunk, hogy fejlesztjük az angol nyelvtudásunkat), de hosszú távú hatása csak ennek lehet!
W

2015. január 14., szerda

Böszörményi Gyula: Leányrablás Budapesten



1896. Millennium. Hangay Emma vidékről utazott az ünnepségre, hogy mindenféle mulatságban részt vehessen.  Csakhogy a nagy ünnepi forgatagban nyoma veszett.


Pár évvel később egy távirat érkezik Emmától.

1900. Marosvásárhely. Emma húga Mili, elhatározza, hogy elutazik a fővárosba és kideríti, mi történt a testvérével. Nem könnyű vállalkozás, de a lány rendíthetetlen.  Egy véletlen baleset folytán megismerkedik Ambrózy báróval, aki él-hal a meg nem fejtett rejtélyekért, így nem csoda, hogy segít Milinek a nyomozásban.

A történet magával ragadó, beszippant, és nem enged el. Olvasás közben úgy érezheti az ember, mintha ott sétálna a szereplőkkel a korabeli Pest utcáin vagy éppen konflison utazna egyik kávéházból a másikba.  A regényben fellelhetőek valós személyek, bár ami a történetben történik velük, az csak a fantázia szüleménye ;)

Néhány idézet a könyvből:

„Róza néni azon ősi házisárkányok rendjéből való, akik fiatal leányokat rabolnak, és barlangjukban halálra hímeztetik őket.”

„Mili kedves, ön holnap délelőtt a fiammal együtt felmegy a villa tetőteraszára, hogy madártávlatból csodálhassa meg Pest látképét, s aztán felállva a kő mellvédre, szépen leveti magát a mélybe! Nos, mit szól hozzá, jó lesz így?!”

„Ma jóval kevesebb poros történelmet, helyette viszont sokkal több hűs seritalt, tüzes bort, jó falatot és vérpezsdítő magyar nótát szeretnék!”

V


2015. január 13., kedd

Hangulatfények a lakásban




Az év „legfényesebb” időszaka után sem kell szürkeségben élnünk. Vegyük körbe magunkat hangulatos fényforrásokkal míg beköszönt a tavasz.

A hideg idő és a korai naplemente sajnos a téllel jár ezért nem szívesen szabadulunk meg a karácsonyi égősortól miután vége az ünnepeknek.
Vegyük magunkat körbe gyertyákkal. Egy nagyobb lámpástartót ha telerakunk tömbgyertyával a lakás bármelyik pontján melegséget áraszthat. Ha van kandallónk és éppen nem gyújtottunk be jó megoldás lehet hangulat szempontjából ha egy nagy gyertyát folyamatosan égetünk benne. A karácsonyi izzó újrahasznosítható ha egy nagy vessző gömbbe tesszük és a lakásban fellógatjuk. Hajrá hangulatvilágítás! Húzzuk ki az első életet adó napsugarakig!
Sz


2015. január 12., hétfő

Énekelni jó


Olvastam ezt az írást a 10 dolog egyik oldalán. Megörültem, amikor a végére értem, és tényleg megtaláltam benne azokat a gondolatokat, melyekkel én is egyetértek.

Jó kis összefoglaló az éneklésről. Aztán elolvastam a kommenteket. Nem kellett volna. Azt hiszem, még nagyon soká eltart elmagyarázni, mit jelent az éneklés, és miért van értelme. Nálunk működik olyan kórus, ahol várunk mindenkit, aki szeretne énekelni. Nem kell hozzá profi énekesnek lenni.

Az énekléshez bátorság kell. Van, akinek túl kevés a bátorsága, ő soha nem tapasztalja meg a lényegét, és van, akinek túl sok a bátorsága.

Álljon itt a tíz pont! Akit érdekel, gondolkodjon el rajta.

1 Mert ezáltal szó szerint és átvitt értelemben könnyebben rátalálhatsz a saját hangodra. Legtöbbünk sajnos rosszul tanulta meg a hangképzést, így a beszédhangunk sem olyan telt és gazdagon árnyalt, mint amennyire lehetne. Ezért ha éneklés közben kiereszted a hangodat, és rátalálsz a helyes hangképzésre, egy idő után ez a beszélt hangodnál is tükröződni fog.

2 Mert fizikailag is jót tesz, főleg ha megtanulod a helyes hangképzést. Fejleszti a rekeszizmodat, a tüdőkapacitásodat, és áttételesen az egész testedre kihat. A helyes hangképzés elsajátításához érdemes órákat venni énektanártól (sokan vállalnak felnőtteknek is kezdő képzést) vagy csatlakozni egy kórushoz. Van olyan kórus, ami kifejezetten a közösségre, az együtt-éneklés örömére épít, nem pedig arra, hogy csakis képzett hangú embereket válogasson be.

3 Mert edzésben tartja mindkét agyféltekédet. Egyrészt a memóriádat is megdolgoztatja (mégiscsak fel kell idézned a kedvenc dalaid dalszövegét, hogy ne csak lá-lá-lázz végig), másrészt a kreativitásért és az asszociációs készségért felelős agyterületeidnek is jót tesz. Ezért van az, hogy az énekterápiát az agyvérzés utáni rehabilitációs kezeléseken is rendszeresen alkalmazzák.

4 Mert az éneklés az egyik legősibb, spontán és természetes megnyilvánulása az embernek, amiről napjainkban a többséget felnőtt korára sikerrel leszoktatják. Pedig az fontos, hogy a kreativitás és spontaneitás helyet kapjon a mindennapjaidban, főleg ha maga a munkád nem ilyen jellegű. (Ebben a cikkünkben egyéb kreativitásfejlesztő tippeket is összegyűjtöttünk.)

5 Mert ahhoz, hogy szabadon tudj énekelni, meg kell tanulnod a testedet is ellazítani, befeszült torokkal és izmokkal ugyanis nem tudsz megfelelően hangot képezni. Megvan az az érzés, amikor több ember előtt kell beszélned, és a stressztől elvékonyodik a hangod? Ha az éneklés segítségével meg tanulsz uralkodni ezen, a relaxációs technikának a mindennapokban is hasznát tudod venni.

6 Mert ha másokkal énekelsz együtt, akkor sokkal intenzívebben érezheted magad egy közösség, egy egység részének. Az együtt éneklés elmélyíti az összetartozás élményét, ami – mivel mégiscsak társas lények vagyunk – az egyik legjobb érzés.

7 Mert semmi nem hat ránk olyan erősen, mint az emberi hang. Egy egyszerű dal is fel tudja kavarni az érzelmeinket, meg tud ríkatni. Miért ne fedeznénk fel magunkban is ezt a hangszert?

8 Mert oldja a gátlásokat és önbizalmat ad. A hang az önkifejezés egyik legfőbb eszköze – ha ki mered engedni a hangodat, előbb-utóbb a személyiségedet is jobban fel tudod vállalni. Nem csoda, hogy a zeneterápia a lélekgyógyászat egyik bevett eszköze.

9 Mert feloldozást ad, ha szomorú vagy, vagy ha félsz. Fogadjunk, hogy ha sötét utcán kell egyedül végigmenned, akkor te is énekelgetsz magadban! Ez azért van, mert az éneklés enyhíti a félelmet (részben ugyanezért énekelnek az ütközetbe menetelő katonák is). Szóval ha fel akarod dobni a saját hangulatod, akkor énekelj otthon fennhangon! (Persze ne szívszaggató-érfelvágós balladákat…)

10 Mert a kisgyerekednek is bátrabban tudsz énekelni. És a gyerekeknek nem az a fontos, hogy milyen “szabályosan” énekelsz, hanem hogy milyen rendszeresen és mennyi szeretetet teszel bele. Az pedig, hogy a kisgyerek ennyi éneket hall tőled, később pedig együtt is tudtok énekelni, nemcsak a muzikalitásának fejlesztésében játszik óriási szerepet, de épp kialakuló személyiségének egészére pozitívan hatsz ezzel. Úgyhogy énekre fel!
M

http://tizdolog.hu/2014/07/21/10-ok-amiert-mindennap-enekelned-kene/
https://www.google.hu/search?q=%C3%A9nekl%C3%A9s&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=JMy0VIPnMoPnUqjIgPAI&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=music+saves+my+soul&imgdii=_&imgrc=fAf3AHa0tb9JDM%253A%3BlMPqUYgWFSHipM%3Bhttp%253A%252F%252Fi232.photobucket.com%252Falbums%252Fee76%252FPeiisann%252F__Music_Saves_My_SouL___by_F_AYN_T.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.sodahead.com%252Fentertainment%252Fdo-you-believe-music-saves-lives%252Fquestion-931403%252F%253Fpage%253D2%3B600%3B519

Egy jó kis nap

Ma Dés Lászlóról írok.

Sok szép gondolattal indulhat a napotok, ha meghallgatjátok ezt a dalt. Milyen kevés alkalommal érezzük este, a dal címét, s állapítjuk meg magunkban: jó kis nap volt ez a mai. 

Valószínűleg mindenki ismeri Dés László dalait, hiszen rengeteg alkalommal találkozhatunk vele.
Válogathatunk, milyen titulusokat írunk a neve után. Zeneszerző, jazz zenész, előadóművész. Díjakban sem szűkölködik. Kossuth-díj, Liszt-díj…

Egy zenészről akkor kapunk a legteljesebb képet, ha meghallgatjuk a muzsikáját. A figyelmes fülek számára teljesen érthető, miért választottam erre a napra az ő dalait.
Nem sorolom fel, hol tanult, mikor született. Mindenki el tudja olvasni az interneten.
Indiában is játszott, s a Trio Stendhal nevű együttessel a kamarazenét a jazzel ötvözték, mely egyedi hangzást kölcsönzött. Egyébként is bármikor felismerhetők a szerzeményei, annyira rá jellemző.

Dalszövegeket is írt a zeneszerzés mellett. Csak a legismertebbeket említem: Szerelem első vérig, Üvegtigris, Sose halunk meg, A miniszter félrelép, Patika.
A Valahol Európában és A dzsungel könyve musical dalai önállóan is az emberek kedvencei közé sorolták magukat.
Szaxofon játéka igazi élmény a hallgatóság számára.

Zenésztársai, kollégái, a kritikusok, mindenki elismeri a munkásságát, tehetségét.
Manapság nagyon nehéz újat, igényeset, értékeset, egyedit alkotni. Olyan sok mindent létrehoztak már a művészek. Sokszor hallhatunk olyan dalokat, melyekről eszünkbe jut egy másik is.

Az ő muzsikája valahogy megtalálta ezt a kis szűk lehetőséget, amely széles spektrumban teszi lehetővé zenéjének elismertségét. Sikerült sok-sok olyan dalt írnia, melyeket szívesen énekelnek színészek, énekesek egyaránt. Dalait játsszák a rádiók is.


Akkor mégis lehet ma is jó dalokat írni? Hm. Ezek szerint igen. 
M

2015. január 9., péntek

Karácsony

Juhász Gyula:

Betlehemes ének

Ó, emberek, gondoljatok ma rá,
Ki Betlehemben született ez este
A jászol almán, kis hajléktalan,
Szelíd barmok közt, kedves bambinó,

Ó, emberek, gondoljatok ma rá:
Hogy anyja az Úr szolgáló leánya
És apja ács volt, dolgozó szegény
S az istállóban várt födél reájuk.

Ó, emberek, gondoljatok ma rá,
A betlehemi kisded jászolára,
Amely fölött nagyobb fény tündökölt,
Mint minden várak s kastélyok fölött.

Ó, emberek, gondoljatok ma rá,
Ki rómaihoz, barbárhoz, zsidóhoz,
A kerek föld mindegyik gyermekéhez
Egy üzenettel jött: Szeressetek!


Ó, emberek, gondoljatok ma rá!
G

Marissa Meyer: Cinder - Hamupipőke a kiborgok között



126 évvel a IV. világháború után járunk és a népességet halálos járvány tizedeli. Mindehhez hozzájárul a holdbéli királynő vágya aziránt, hogy átvegye az irányítást a Föld felett.
Senki sem gondolja, hogy egy kiborg megmentheti a Földet…

Cinder, a tizenhat éves kiborg lány mostohaanyjával és mostoha húgaival él Új Pekingben. Kiváló műszerész, szinte mindent képes helyre hozni. Bár a társadalom megveti és mostohaanyja gyűlöli mégis a legjobb szerelőnek tartják. Így kerül össze Kai herceggel, aki azért keresi fel, hogy megjavítassa meghibásodott androidját.

Képes lesz Cinder legyőzni a holdbéli királynőt?

Sikerül megmenteni a Földet?

A Holdbéli krónikák első része a Hamupipőke klasszikus meséjével tárja elénk egy esetleges jövő képét.

moly link: http://moly.hu/konyvek/marissa-meyer-cinder

kép forrása: tumblr

Advent

Advent első vasárnapja

Vasárnap van,Advent első vasárnapja. Miről is szól az Advent?
„Adventus – latin eredetű szó, jelentése eljövetel, megérkezés. Az adventi időszak Jézus születésének ünnepére (karácsony) való lelki felkészülés időszaka. Azok számára jelentős időszak, akik figyelembe kívánják venni az ünnep szellemi hátterét. A lelki készülődés ideje 4 hétig tart. Eredetileg 40 napig tartott (Jézus negyven napig böjtölt a pusztában), ám a Gergely pápa-féle naptárreform 4 hétre rövidítette. Egyes nézetek szerint a szellemi világ ilyenkor visszahúzódik. Advent négy hetében az ezt bizonyítandó próbák négyféle kísértés képében érkeznek, és ezekkel szemben négy misztériumi erényt kell megerősítenie magában az embernek: igazságosság, mértékletesség, bátorság és bölcsesség. Advent időszaka lelki vonatkozásban lehetőség és számadás is egyben. Lehetőség az előrelépésre és fejlődésre, számadás az eddig megszerzett tudásról és megkapott kegyelmek használatáról. Az ember ezen időszak alatt önmagában bízva és hitére támaszkodva bizonyos erkölcsi tulajdonságokat fejleszthet ki magában. Ez a négy hét bizonyságtétel Önmagunk számára is, hogy képesek vagyunk fejlődni, utunkon kitartani, és érdemesek vagyunk a kegyelmekre. Müller Péter, így fogalmaz: A várakozás ebben az esetben hasonlatos ahhoz az állapothoz, amit egy áldott állapotban lévő nő él át. Sajnos sokan félreértik a várakozást, és azt hiszik, hogy a naptári évfordulóra várnak, holott arra várakozunk, hogy önmagunk beérjünk, és azon a napon újjászülessünk.
G

http://ijozsef.blogspot.hu/2013/11/advent-miszteriuma-mirol-szol-az-advent.html http://philomelablogja.blogspot.hu/2012_01_01_archive.html

Gail Carriger: Soulless - Lélektelen


Alexia Tarabotti a XIX. századi Angliában Viktória királynő idején él. Nem vehet részt komolyabb társasági eseményeken, mert nincs lelke, vénkisasszony, édesapja talján. Rendesen kilóg a sorból.

Az sem segít a hírnevén, hogy egy vámpír megtámadja, majd egy farkasember kezdi faggatni a történtekről. Mindezek nem zavarják, se Alexiát, se Lord Maccon-t. Együtt kezdenek nyomozásba.

Megismerkedünk egy olyan Angliával, ahol a felsőbb körökben nem is olyan kevés természetfeletti erővel bíró lény keveri a szálakat. Vajon ki áll a bűntettek mögött? Sikerül Ms. Tarabotti-nak meglelnie a titkot? Mennyire segít benne a különleges ereje?

Komoly mégis néha vicces steampunk!

„ … a legfőbb kérdés: ki az igazi ellenség, és van-e nála melasztorta?”
 V

moly link: http://moly.hu/konyvek/gail-carriger-soulless-lelektelen