2015. február 28., szombat

Hóvirág

A hóvirág az első jele, hogy lassan véget ér a tél.

Holnap már a tavasz első naptári napjára ébredünk, ezért gondoltam, a telet a falu határában lévő hóvirágmezővel búcsúztatom ma.


Erről a gyönyörű kis virágról azért jó ha mindenki tudja, hogy tilos szedni, mert 2005-óta védett növény (egyedenként 10 000 forint, illetve akár 5 év börtön is járhat a szedésért), és máshol nem is nagyon látni ilyen szép fehér szőnyegeket, mint itt a rajkai erdőkben.
T
Fotó: Ludvig Tibor

2015. február 26., csütörtök

ÉN


Igen, csupa nagybetűvel… Mindenhonnan azt halljuk, hogy megérdemeljük, hogy valósítsunk meg önmagunkat, önmenedzseljünk stb. Ha belenézek a facebookba, akkor még élesebben szembesülök napjaink trendjével, önmagunk előtérbe helyezésével. Individualista társadalmunkban egyre kevesebben gondolkodnak közösségben (legkevésbé az ún. „közösségi” portálokon), egyre nehezebb alkalmazkodnunk társunkhoz, családtagjainkhoz, ezáltal egyre jobban elszigetelődünk embertársainktól.

Arra azonban nagy hangsúlyt fektetünk, hogyan jelenünk meg a közösségi portálokon. Selfie-hegyek, like-vadászat, semmitmondó, őszintétlen pozitív visszacsatolások („Csini vagy”, „Szép vagy” „Te szebb vagy” stb.). Ezekből próbáljuk felépíteni személyiségünket. Ha elmegyünk egy étterembe vacsorázni, az az első dolgunk, hogy becsekkoljunk onnan… De miért? Hogy irigyeljenek, hogy ezzel is csiszolgassuk jól felépített facebook imidzsünket? Majd ellövünk egy romantikus selfiet, lefotózzuk a vacsoránkat és a telefonunkra meredve várjuk a facebook-ismerősök reakcióját. 

Ahelyett, hogy megélnénk a pillanatot, partnerünkre koncentrálnánk a telefon nyomogatása helyett, selfiek helyett egymásra hangolódnánk és élveznénk az ízeket… Elszigetelődünk egymástól még ezekben a pillanatokban is L

Nem virtuális, hanem valós személyiséget kellene építeni! Valós beszélgetéseket folytatni partnerünkkel (nemcsak kommentekbe írogatni a szívecskéket), családtagjainkkal, barátainkkal és az ő visszajelzéseikből építkezni, formálódni.

Göröngyösebb út ez, nem tagadom, de hiszem, hogy csak így valósíthatjuk meg önmagunkat! A többi csak álca, menekülés, hamis illúzió...

W.
Kép forrása: http://idogepesz.blogspot.hu/2014/03/a-selfie-magyar-eredetu-szo.html 


2015. február 25., szerda

The 100

16 éves kortól ajánlott.

Mára egy posztapokaliptikus scifi-sorozatot hoztam Nektek: The 100.

97 évvel az atomháború után járunk, ami csaknem kiirtotta az emberiséget. Azonban pár embernek sikerült megmenekülnie és most a Föld körül keringenek a Bárkán. Csakhogy rá kell jönniük, hogy ez a megoldás nem örökre szól. Egyre kevesebb oxigén áll rendelkezésükre és hiába a sok szabályzat, nem elég az összes Égi embernek.

Megkockáztatják felfedezni, élhető-e a Föld ennyi év után. 100 bűnözőt küldenek le, hogy megbizonyosodhassanak róla. Közöttük van Clarke Griffin.  

Vajon túlélik a landolást? Mi vár rájuk ezen a tönkre tett bolygón? Találnak egyáltalán valamit?

Már a 2. évad van képernyőn az Egyesült Államokban és változatlanul izgalmas. Garantált az élmény!

Előzetes: https://www.youtube.com/watch?v=aDrsItJ_HU4
V
képek forrása: http://www.airungarky.com/wp-content/uploads/2014/11/sadasds.png, http://upandcomers.net/wp-content/uploads/2014/05/the100-108-003-680x350.jpg

Kerti munkák

Ha valakinek ilyen szép álom otthona van, ott is elkél a ház körüli munka, ugyanis akkor marad szép, ha rendben tartják.

Itt van a jó idő, a háztulajdonosoknak pedig a tavasz egyet jelent a kertészkedéssel. A kertészkedés igazán nagyszerű hobbi: egyrészt a szabad levegőn vagyunk, másrészt pedig mozgunk, ami a mai mozgás szegény életvitelünknek nagyon fontos.

Ha frissek és fittek vagyunk, érdemes a legtöbb kerti teendőt magunknak elvégezni. 

Egyrészről sokat lehet spórolni azon, ha nem hívatunk kertészt, hanem mi magunk végezzük el a munkákat, másrészről viszont sportolhatunk, és begyűjthetünk jó sok D vitamint is.

Ilyenkor tavasszal zajlanak a legnagyobb felújítások a ház körül. 

A garázsunkban is ilyenkor merészkedünk ki, és próbáljuk meg rendbe hozni azokat a dolgokat, amiket a tél esetleg tönkretett. 

Tavasszal jön a festés, a lomtalanítás, esetleg modernizálunk, kicserélünk dolgokat.

Jó munkát!
Sz
kép forrása:


2015. február 23., hétfő

Mesék a tévében

Miért jó mesét nézni a tévében? Persze, persze, a legjobb, amikor a szülők mesélnek a gyerekeknek. De amikor már a kicsi nem is olyan kicsi, nem érdemes eltiltani őket a tévétől. Úgysem lehetséges, hiszen már a bölcsiben is beszélgetnek a gyerekek.

Nem is olyan rossz dolog az, ha néha megnéznek egy-egy mesét a tévében. Persze nem ömlesztve, bármit, csak azért, hogy addig is nyugton maradjon, és lehessen tőle takarítani…

A szülők által mesélt történeteket a gyerekek elképzelik, saját konfliktusaikat átélik, rendezni tudják, láthat mintákat adott helyzetekben való boldoguláshoz. Összekapcsolja a családtagokat, a meghitt légkör megnyugtatja őket, biztonságérzést nyújt. Ugyanakkor mégis megélik az izgalmakat.

Ha együtt nézzük meg a mesét, beszélgetünk róla, nem teszünk rosszat a gyermekekkel. Természetesen nem helyettesítheti az anyu vagy apu meséjét, de egy alternatíva lehet közös családi programra.

A következő mesék, gyerekfilmek kedves ismerősök lehetnek a szülők számára. Talán a gyerekeknek is tetszik még. A válogatás a szülő dolga és felelőssége. A gyermek életkora fontos tényező a döntésben. 

A felsorolt mesék nem egy korosztály számára készültek, lehet csemegézni belőlük.
Hiába szabályozzák törvényekkel, hiába írnak ki korhatárokat, a végső döntés a szülőé, nem hárítható át a felelősség senki másra.
Jó szórakozást!

Csip-csup csodák
Frakk a macskák réme
Vuk
Füles mackó
Futrinka utca
Makk Marci
Misi mókus kalandjai
A nagy ho ho horgász
Moha és Páfrány
Rumcájsz
Süsü a sárkány
Varázsceruza
Mekk Elek az ezermester
Palacsintás király
A kockásfülű nyúl
Pom pom meséi
Vili a veréb
Az erdő kapitánya
Szaffi
Lúdas Matyi
Macskafogó
Vizipók csodapók
Mirr- Murr és barátai
A legkisebb ugrifüles
Vacak az erdő hőse
Vacak a hetedik testvér
Pityke őrmester
A kisfiú meg az oroszlánok
Süni és barátai
Keménykalap krumpli orr
Barátom Bonca
Bezzeg a Töhötöm
Az öreg bánya titka
Csutak a mikrofon előtt
Csutak és a szürke ló
Égig érő fű
Hahó Öcsi
Le a cipővel!
Legyél te is Bonca!
Tüskevár
Utánam srácok
Tündér Lala
Utolsó padban
Mary Poppins
A dzsungel könyve
Momo
Harisnyás Pippi
Viki és az erős emberek
Mazsola és Tádé
A fantasztikus nagynéni
M
Kép forrása: http://www.jegy.hu/program/mazsola-es-tade-27078 





2015. február 22., vasárnap

Csak egyetlen dal

Ismét olvastam kommenteket, éppen a Dal c. műsor kapcsán. Sokat írnak róla, főleg azért, mert az emberek szeretnek olyan dolgokon keseregni, amiről egészen biztosan tudják, hogy nem ők nem tudnak rajta változtatni, mert nincs rá lehetőségük.

A sok véleményen elgondolkodva enyhén vagy inkább nagyon elkeserítő helyzetet tapasztaltam.
Könyvek tömkelegében olvashatjuk, mennyire nem értették meg a régen élt zeneszerzőket, művészeket. Milyen sokszor előfordult, hogy éhezve, fázva, nélkülözve alkották meg műveiket.

Az ember azt gondolná, ilyen ma már nem is történhet meg, hiszen a média miatt már mindenki számára világos, hogy ki a művész, és ki nem.
Meg kell állapítani, még csak a közelében sem vagyunk ennek a szituációnak.

A lényeg egy cseppet sem változott, mert az emberek sem változtak semmit azóta, hogy művészek élnek ezen a földön.
Továbbra sem az számít, hogy ki mennyire tehetséges, mennyit tud, mire képes. Sok-sok más összetevője van annak, kiből „csinálnak” művészt.

Egy remény maradt most is, talán az utókor előássa a dolgokat, és rájön az igazságra. De azért valljuk be, ez nem valami motiváló azok számára, akik most élnek és alkotnak.

Zsűritagokról szólt az írás, és a sok hozzászólás. Érdekes volt olvasni, hogy az emberek mennyire nem ismernek másokat, de milyen végtelen nagy önbizalommal tudják leírni – mellesleg azért is, mert névtelenül mehet a móka más kárára – a teljesen fals elképzelésüket.

Anélkül, hogy bárki tudná, mit tud a másik, mit tett életének eddigi részében, milyen eredményei vannak, rögtön odavágják a nem kismértékben lebecsmérlő gondolatokat. Ki finomabb megfogalmazásban, ki vadabban.

Nem is ez a lényeg. A szomorú inkább az, hogy mennyire befolyásolja őket az, amit a tévében, rádióban látnak, hallanak. Az internet is ide tartozik. Akiről írnak, azt ismerik. Legalábbis ezt gondolják.

Benkő Dánielről azt hiszik, hogy egy őrült öregember, aki nem ért semmihez, csak előtérbe akar kerülni, mert nincs miből élnie. Közben bele sem gondolnak, hogy mekkora lantművész, hogy kapásból lejátszik még ma is komoly darabokat. Más téma, hogy erre senki nem kíváncsi, így ebből nem lehet megélni. Van, aki bevállalja, hogy akkor, azt teszi, amit elvárnak tőle. De be kell vallani, hogy igazán senki nem ismeri őt. Ha mindenki azt követelné, hogy lanton, vagy gitáron játsszon a közönségnek komoly koncerteken, akkor azt tenné, és mi élvezhetnénk a gyönyörű játékát. Így csak azt láthatjuk, hogy milyen gusztustalanul főz, és mennyit baromkodik a tévéműsorokban.

Egyik nap, egy beszélgetős műsorban, Bódy Magdi énekesnőt kérdezték, miért nem tudunk róla semmit. Azt mondta, azért nem, mert ő énekes, és nem hajlandó hülyét csinálni magából csak azért, hogy a képernyőkre, az újságokba kerüljön, és megismerjék az utcán. Attól még énekel, nem is akárhogyan, de helyette a förmedvényeket hallgathatjuk, láthatjuk a műsorokban.

Van ilyen is, olyan is. Két példát írtam, a két végletről. Az egyik bármit felvállal, a másik nem. Mindenki maga dönti el, hogy meddig tud elmenni, de egy biztos. A közönség nem ítélheti meg a hozzáértésüket, a tehetségüket, a tudásukat csak pusztán szimpátiából, vagy a médiában eltöltött percek mennyiségéből, vagy abból, kinek mekkora vastag az arcbőre.

Ennél sokkal többről van szó. S remélem, egyszer eljön majd az az idő is, amikor nem azok lesznek sztárok, menők, követendők, akik ízléstelenek, tehetségtelenek, nem értenek ahhoz, amit csinálnak, de nagyon tudnak mosolyogni, bármikor, bárkire, nagyon tudnak hallgatni, nagyon tudnak másokat becsapni, átvágni, és nagyon tudják, mikor, kivel kell jóban lenni ahhoz, hogy érvényesüljenek.

Mert, amikor nem a tudás és a tehetség számít, nem az elvégzett munka minősége, akkor ott nagy a 
baj. Ha a zsűriben önző, magamutogató, irigy, tehetségtelen, kétszínű és gonosz emberek ülnek, mindegy, milyen zsűriről beszélünk, akkor ott nem várható el, hogy győztesként kerül ki az értékes, a jó.

Hát kérem, ilyen a muzsika világa. A hangok mögött ilyen dolgok voltak, vannak, és lesznek.

Schubert fagyoskodott, éhezett, a barátai segítették őt, ahogy tudták. Bachot egy egész korszak söpörte félre, mondván, hogy nem ér semmit a zenéje, Mozart helyett mindenféle kontár zenészeket hívtak, mert macerás volt vele, amikor a saját, jó hangszerén akart játszani. Beethovent morc, kiállhatatlan embernek tartották, pedig csak nem hallott, és ezért nem úgy viszonyult másokhoz. De az emberek hamar mondanak véleményt, és hamar ítélkeznek. S ők csak a legismertebbek közül valók.

Idén is csak egyetlen egy dalt kellene kiválasztani, a sok közül. Egy szemet. Mégis milyen nehéz a döntés. Az lenne az igazi, jó kis verseny, ha nem tudnánk, ki énekel, játszik, nem lenne fénytechnika, ruhaköltemény, hajfodrászat, smink… csak úgy meghallgatnánk, és a zenére figyelnénk. Nem számítana az előadó, csak annyiban, hogy tud-e tisztán és klasszul énekelni – nem ordibálni – hogy egyéniség, hogy a dal jó dal… és nem szövegelnének közben mások, és mondanák el a véleményüket. 

Nem kellene sértegetni, megalázni az előadókat, nem kellene róluk semmit tudnunk. Csak hallgatni, az érzésekre figyelni, a hatásra hallgatni. Névtelenül csak a dalra figyelhetnénk.

Hiába mondják, hogy ez a dalok versenye, mert itt igazán a dal a legkevesebb, sokkal több a ruha, a körítés, az előadón pedig úgy kb. az egész múlik. Erre a legjobb példa a Kedvesem c. dal volt.


Hallgassátok meg a kétféle előadást. Az egyiket a továbbjutó Bye Alextől, (akiről szintén nem szabadna csak úgy véleményt mondani, hogy hipszter, meg ilyesmi, mert ennél sokkal többet ér, és sokkal több) a másikat pedig Kálloy Molnár Pétertől, és akkor nem is kell tovább magyaráznom a dolgokat.

Még hogy a papírhajtogatás gyerekes

Szeretném kicsit testközelbe hozni  a művészetet. Sokszor beszéltem már festészetről. A hétköznapi ember azt gondolhatja, hogy a művészet egy tőle távol álló dolog, mely a mindennapokban nem jelenik meg, csak kiváltságosok művelhetik.

Szeretnék erre ma rácáfolni, még pedig olyan témával, amelyet bizony bárki elsajátíthat és átadhatja magát az önfeledt alkotás örömének. Az origami a mai témánk.

Az origami japán papírszobrászatot jelent (az ori:hajtás, gami:papír  ), bár eredetét a Kínaiaknak  tulajdonítják. Először Kínában, a VI. századi, Han dinasztia korában jelent meg és buddhista szerzetesek által került át Japánba. Általában négyzet alakú papírból készül és nagyjából bármit el lehet így készíteni. Lehet kapni speciális origami papírt, amely négyzet alakú, könnyen hajtható és mindkét fele színes, mintás.

Könnyű kis hajtogatásokat készítettünk már óvodás, kis iskolás korunkban. Aztán szépen leszoktunk erről a jó kis tevékenységről, mondván, hogy gyerekes.

Pedig nem az! Nézzük meg ezt a két gyönyörűséges kollázst amit összeválogattam. Egyik szebb, mint a másik. Ha belegondolunk egész nem más, mint  "egyszerű kis papírhajtogatás".
 
De hogy elhiggyék, hogy valóban egyszerű kis papírhajtogatás, és hogy ki is tudják otthon próbálni egy papír fecnivel, hoztam egy mintát is. Ha valakinek megtetszik, az interneten temérdek inspirációt és útmutatót találhat.

Jó szórakozást mindenkinek! 

G
Források: https://www.google.hu/search?tbm=isch&tbs=rimg%3ACSph03SoqKY8IjgtxBSuKmn0KnDiFRYSIUtqsWdGul2QLf9XG0L5HV9trZgHqU1ZpUYizory8BJzLIWNBPf9UHRjNyoSCS3EFK4qafQqEeTdCQT5olk4KhIJcOIVFhIhS2oRI4WBeR3GYZkqEgmxZ0a6XZAt_1xFqzgc_1oNq60ioSCVcbQvkdX22tEeYEpAjAoaF4KhIJmAepTVmlRiIRw-iD-8rRB8IqEgnOivLwEnMshREYJ1ar4904AyoSCY0E9_11QdGM3EbWZTtLMyKdF&q=origami%20kezd%C5%91knek&ei=OqbpVKypAcH2ULKcgvAC&ved=0CAkQ9C8wAA#imgdii=_&imgrc=A5E9ITEfV_lZVM%253A%3BTAKDEN26laOGCM%3Bhttp%253A%252F%252Fkepfeltoltes.hu%252F130930%252Forigami_kolibri_www.kepfeltoltes.hu_.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.manga-school.gportal.hu%252Fgindex.php%253Fpg%253D34266884%3B750%3B673


2015. február 21., szombat

Feladvány

Az idő egyre enyhébb, kicsit több kedvünk van kimozdulni.
Gondoltam, ha már bekacsintott a nap az ablakomon, ismét itt lesz az ideje egy feladványnak.
Vajon hol lehet a faluban?
Annyit segítek, hogy nagyon sokszor elhaladunk mellette.

Szép szombatot, és kellemes keresgélést.
T
Fotó: Ludvig Tibor

2015. február 19., csütörtök

Ki-bevándorlás

Az elmúlt hetekben több ezer koszovói állampolgár lépte át illegálisan a szerb-magyar határt a jobb élet reményében. Megrendítő felvételeket láttam valamelyik nap, amelyen egy édesapa síró kisgyermekével kelt át egy patakon… Milyen kilátástalan lehet az élete ezeknek az embereknek? 

Elindulnak a nagyvilágba családostul, elindulnak a semmibe, mert még a remény, hogy majd „nyugat”-on jobb lesz, is többet ér, mint amit otthon hagynak L

Ezzel párhuzamosan sok magyar is úgy gondolja, hogy majd „nyugat”-on jobb lesz, ezért felkerekednek, hogy munkát találjanak Ausztriában, Németországban, Angliában stb. Az ő helyzetük általában nem olyan kilátástalan, mint a koszovói menekülteké, de biztos sok álmatlan éjszaka előzte meg a döntést: megyünk. Nem lehet egyszerű itt hagyni mindent, a családot, a barátokat és nulláról felépíteni az életünket egy idegen országban. Mégis sokan emellett döntenek! Leginkább gazdasági okokkal magyarázzák ezt, de véleményem szerint önmagában az anyagi értelemben vett jobb élet reménye sosem elegendő indok a kivándorláshoz. Nagyon fontos szempont egy közösség megtartó ereje! Persze ez öntudatlanul, de annál erősebben befolyásolja döntésünket. Ha jól érzem magam egy adott közösségben, érzem a támogatásukat, és érzem, hogy számítanak rám, akkor kisebb az esélye annak, hogy elhagyom azt a közösséget. És ez minden közösségre igaz! Akár a munkahelyi közösséget nézzük, akár a lakhelyünket.

Rajkán is megfigyelhető az a népvándorlási hullám, amitől zeng a sajtó. Jön-megy a lakosság. Sokan a városban próbálnak boldogulni, és örülnek, hogy az irreális ingatlanáraknak köszönhetően letudhatják adósságaikat. Sokan örülnek, mert a városban több a lehetőség. Sokan örülnek, mert az autójukat még jobbra cserélhetik. Sokan örülnek, mert végre külföldre mehetnek nyaralni. De tényleg csak a pénz miatt adják el házukat és kezdenek új életet egy másik településen? Vagy a háttérben meghúzódik a közösség „meg-nem-tartó” ereje…?

W.
Kép forrása: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQDdMK-RankqqTjX_qf1EJuVprb85PmrNI7jMqHjsznd207vLKcug 

2015. február 18., szerda

John Green: Csillagainkban a hiba


Hazel Grace Lancaster vagyok. Egy hordozható oxigénpalack segít a légzésben, mert a tüdőm eléggé a végét járja. Rákos vagyok. Már egy ideje a végső stádiumban tengődöm, de bírom, míg van erőm és levegőm hozzá.

Mert szeretek élni.



A minap elmentem a támaszcsoportba. Nekem nem volt sok kedvem hozzá, de a szüleimért bármit megtennék, hogy egy kicsit jobban érezzék magukat. Végül kellemesen csalódtam. Nem volt olyan rossz Jézus szívében beszélgetni a többiekkel, akik szintén vártak a végítéletre. Itt találkoztam Vele. Olyan furcsán bámult rám, eléggé idegesített, így beszélgetni kezdtünk. Egyszer csak azt vettem észre, hogy náluk filmezünk.

Kíváncsi vagyok, mi sül ki ebből.

A Csillagainkban a hibáról olyan nehéz írni, mert nem csak egy könyv, ami a haldoklásról, betegségről szól. Több ennél. Tudom, hogy sokan vannak, akik nem szeretik az ilyen témájú történeteket.(Sokáig, én is így voltam vele.) Megértem. Tényleg.Csak attól még, hogy nem veszünk róla tudomást, sajnos létezik, mások szenvednek tőle. 
Már azért érdemes elolvasni, hogy hálát adjunk azért, nekünk nincs ilyen problémánk. Próbáljuk meg értékelni az egészséges életünket, amíg lehet. Sokan észre se veszik, milyen kincs van a kezükben, amíg el nem vesztik. 
Mikor először olvastam, nem voltam oda tőle annyira, de úgy éreztem újra el kell olvasnom. Harmadszorra már imádtam. Elgondolkodtató dolgokat rejtett el a sorok között John Green.

Ha már elolvastad és kedved van hozzá, nézd meg a fantasztikus filmet, ami már DVD-n is megjelent. Az előzetest itt találod: https://www.youtube.com/watch?v=W0Fq5-6VWtY

Zseniális, szóval olvasd el, oké?
Oké.

moly link: http://moly.hu/konyvek/john-green-csillagainkban-a-hiba

V

képek forrása:
http://www.mozi-dvd.hu/spaw/feltoltes/kep/kepek7/csillagainkban-a-hiba03-r.jpg
http://www.partyponty.hu/system/attachments/5174/post_display/275511_galeria_csillagainkban_a_hiba12.jpg?1402438213

http://static.est.hu/kepek/275/galeria/275518_galeria_csillagainkban_a_hiba6.jpg

Hamvazószerda



A hamvazószerda keresztény ünnep, a farsangi időszak utáni első nap, a húsvét ünnepét megelőző 40 napos nagyböjt kezdete. Neve onnan származik, hogy az őskeresztények vezeklésként hamut szórtak a fejükre, ez a 12. századtól az egyházi szertartás része lett 
(hamvazkodás).

Hamvazószerda szigorú böjti nap, ilyenkor csak háromszor szabad enni és egyszer jóllakni, húst pedig egyáltalán nem lehet enni.

Ez a nagyböjti időszak kitűnően alkalmas egy jó kis diéta megkezdéséhez is. Úgyhogy ha valaki tervez egy kis tisztító kúrát akkor most itt az alkalom. Diétát amúgy is célszerű tavasszal kezdeni.
Sz

kép forrása: www.testunk.e-goes.com

2015. február 16., hétfő

A mesék

Milyen a jó színházi előadás, amely gyermekeknek készült? Éppen ma találkoztam azzal az oldallal, amely ezzel a témával foglalkozik.

Rengeteg az ajánlat, vége nincs a sok lehetőségnek, a kínálat kifogyhatatlan.
Keresni az új utakat, de alapvetően a hagyományokra támaszkodni nem is olyan könnyű. Főleg azért sem, mert a mesék világa furcsa világ a felnőtt számára.

A felnőtt már ezerszer végig nézte, hallgatta, olvasta a mesét, unja, elege van a történetekből, de a gyermek újra és újra meg akarja hallgatni, látni akarja. Örömét leli a történetben, abban, hogy biztonságot nyújt számára a szereplők cselekvése, tulajdonságai, és a mese mindig egyforma kimenetele.

Ők nem unják, hogy Csipkerózsika mindig alszik egy száz évet, és Hamupipőkének a galambok segítenek válogatni. Ahogy az sem baj, hogy a gólya nem tud enni a tányérból, és ezerszer is meghallgatja, amikor az okos lány túljár a király eszén, vagy a didergő király fázik egyedül a kastélyában, mert hiába minden hatalom és pénz, ha nincs egyetlen ember sem, aki őszintén és igazán szeretné.

Nem akarnak ezen változtatni, mert minden úgy jó, ahogy azt egyszer kitalálták. Úgy kerek, úgy van értelme, és akkor van a gyermekekre igazán jó hatással, ha nem bolygatják. Ha mindent szépen elmondanak, elmesélnek. Nem kihagyva, átvariálva, modernizálva.

Fontos emellett az esztétikai, képi és zenei világ.
Egyszerű, de ízléses jelmezek, kellékek és díszlet éppen úgy megfelel, akár jelzés értékkel, mert a gyermekek úgyis elképzelik hozzá a többit.

Lényeges a szereplők beszéde. A szépen kiejtett magyar mondatok, az érthető beszéd, a mesékben megszokott fordulatokkal együtt.
„A magyar kultúra legmélyebb gyökerei a szájhagyomány útján terjedt és fenn maradt népmesékben rejlenek.”

A magyar nép történetét, történelmét, hitvilágát, hagyományait, és nyelvét is őrzi.
A zene ugyanúgy fontos egy ilyen előadásban. Minőségi, színvonalas, értékes zenékkel kell színesíteni a darabokat.

Az óvodai, iskolai tananyagban megtalálhatók a mesék. Erkölcsi és etikai útmutatásokat rejtenek magukban, igaz, nem mindig mondják ki, de ott rejtőzik benne, és ez nagyon fontos a gyermek személyiségének fejlődése szempontjából.

A gyermekek a legaktívabb, legkíváncsibb, de a legérzékenyebb közönség. Minden gondolatot, mozdulatot, szót követnek, melyet a színészek tesznek, mondanak. Elvarázsolják magukat egy másik világba, átélik, azonosulnak a szereplőkkel, a helyzetekkel. Beleképzelik magukat a történetbe.

Nagy felelősség hát a választás.
Az egyik internetes oldalon összeszedték, hogyan dönthetjük el, milyen színházi előadást nézzünk meg a gyerekekkel.

1.       Ne az ár döntsön!
„Ha egy bohóc, vagy egy bűvész néhány ezer forintért már fellépést vállal, borítékolható a dilettáns, szakmaiságot nélkülöző előadás, aminek a vége unatkozó nézők, rosszabb esetben műsor közben megszégyenített, síró gyerekek. A komoly gyerekműsorok előadói a színpadon gyakran egyedi kellékekkel, jelmezekkel lépnek fel, évekig tanulnak és gyakorolnak - és ennek bizony ára van.”

2.       Kérjünk referenciát!
„Ne elégedjünk meg a honlapján található referencialistával, kérjük el a gyerekműsorok korábbi megrendelőinek elérhetőségeit és hívjuk fel őket. Az elhivatott, a színpadi szórakoztatást komolyan gondoló gyerekműsorok szereplői évek óta a pályán vannak, nem gond néhány nevet összeszedniük.”

3.       Nézzük meg a weboldalukon a videókat!
„Minden gyerekműsor-szolgáltatónak van videója a korábbi fellépéseiről, feltétlenül nézzük végig őket.”

4.       Legyünk kíváncsiak a szakmai tapasztalatokra!
„Az igazán kiváló gyerekműsorok közreműködőinek komoly szakmai múltja van: évekig dolgoznak színházaknál, zenélnek itthon/külföldön, vagy gyakorolják szorgalmasan a bűvész trükköket, járnak továbbképzésekre.”

5.       Hallgassunk a megérzéseinkre!
„Ha már a telefonban nem érzünk szimpátiát a fellépő iránt, kezdjünk el gyanakodni. Legyünk óvatosak akkor is, ha zaklatásnak veszi kíváncsiskodásunkat korábbi fellépéseiről, szakmai tapasztalatairól - vagy vonakodva adja csak meg korábbi meghívói telefonszámát.”

Az előadás a gyermekeknek kell, hogy tetsszen és nem a felnőtteknek, de a gyerekeknek az tetszik, amire nevelik, szoktatják őket. Ha nincs alternatíva, nincs választási lehetőség. Ha mindig íztelen ételt kapunk, és soha nem kóstoltuk a finoman fűszerezett, szeretettel készített ételeket, azt hisszük, csak az előbbi létezik.  
M

http://gyerekmusor.blog.hu/2012/06/07/gyerekmusorok 

Egy vonósnégyes története

Volt egyszer egy vonósnégyes. 1911-et írtak ekkor. Tanítók álltak össze, alapítottak egy zenekart.
Győregyházmegyei Rk. Tanítóegyesület közgyűlésén léptek fel először. Haydn egyik vonósnégyesét játszották.

Senki nem gondolta, hogy találni lehet négy olyan tanítót, akik képesek eljátszani egy ilyen klasszikus művet.

Hivatásos, és műkedvelő zenészek hallgatták őket, köztük Franek Gábor székesegyházi karnagy, zeneszerző, a tanítóképzők és a zeneiskolák tanárai és még sokan mások.
Mindenki meglepődve tapasztalta, hogy a kántortanítók milyen szépen játszanak.

1912-ben ismét felléptek a Tanítógyűlésen, most már egy nagybőgős és egy zongorista is társult hozzájuk.
Békefi Ernő is játszott a zenekarban hegedűsként.

1914-ben a háború miatt nem volt lehetőségük a további próbákra és szereplésekre.
A háború után pedig más országokba kerültek a zenészek.

A Magyarországon maradt zenészek tovább folytatták a muzsikálást.
1922-ben új tagokkal egészült ki a kamaraegyüttes.

Hegyeshalomban tartották a próbáikat, mindenki szorgalmasan gyakorolt. A saját szólamaikat otthon gyakorolták ki a szabadidejükben.

Nagyon lelkesek voltak, hiszen az együtt zenélés sokkal többet jelent a puszta hangok időben megfelelő módon való lejátszásánál. Színvonalat akartak, belső késztetésük által törekedtek arra, hogy a lehető legértékesebb megszólaltatásban adják elő a darabokat.
Mosonban, Mosonszentjánoson jótékonysági rendezvényeken szerepeltek. Az emberek szerették őket hallgatni, ritkaságszámba ment a produkciójuk. A háború előtt és után is ritkán fordult elő, hogy hasonló kis községekben ilyen minőségű zenekar létezzen.

A zenészek ilyenkor tényleg a szabadidejükben tanulnak, és a próbákon megélt tapasztalatok, élmények mindig pozitívan hatnak ki munkájukra.  Aki része egy közösségnek, ahol nívós zenélés, éneklés folyik, az tudja, mennyire sok jót ad az együttlét, a közösen megalkotott mű. Semmi nem pótolja, nem helyettesíti, nem váltja ki a zene által nyújtott élményt.

Aztán jött a következő fellépés, ahol Sándor János királyi tanfelügyelő meghallotta őket játszani. A szereplés ismét nagyon jól sikerült, az emberek örömmel hallgatták őket, és élvezték, hogy a sok szenvedés és nélkülözés közben alkalmuk nyílt kulturált szórakozásra. A koncert után a tanfelügyelő a következőképpen intézkedett: Írásban adta a véleményét és parancsát.

„ A tanítók tanítsanak, és ne zenéljenek. A további próbázást és fellépést azonnal be kell szüntetni.”

A zenekar nem tehetett mást, nem jöhettek többet össze, a tanfelügyelő elnémította a hangszereiket, melyet a háború sem tudott hosszú ideig elhallgattatni.

A történet lehetne kitalált, lehetne kiélezett, lehetne éppen hazugság, de nem az.

Békefi Ernő nem volt híres arról, hogy kitalál történeteket.

Viszont szeretett zenélni, és nem volt egy bátortalan ember.


Ezt írja könyvében: „ A parancsot teljesítettük. A következő próba napján már hangszer nélkül jelentünk meg. A nyomott hangulatban folyt beszélgetés után avval búcsúztunk egymástól, hogy a próbákon, ahol annyi kellemes órát töltöttünk, többé nem találkozunk. Nem is találkoztunk, már nem is találkozhatunk, mert a sextettből már csak magam vagyok életben.” És aztán már ő sem. 
M
Kép forrása:http://www.santabanta.com/photos/musical-instruments/9031022.htm 

2015. február 15., vasárnap

Andrey Remnev


Már a névből sejteni lehet, hogy nem hazánk művészéről ejtek ma szót. Nagyon szeretem a képeit, és ha már a múlt vasárnap egy kórház átvarázslásáról szóltam, akkor most folytatnám a „varázslás” témát, csak kicsit másként.
Moszkva mellett született kortárs művész.
Így vall a művészetéről:

„Moszkva melletti Yachroma városában születtem, egy hatalmas dombra épült a város. A dombról a látvány nagyon változatos: sok csatorna folyik Moszkva és a Volga között, sok kis folyók és patakok, erdők, mezők, falvak, vasút, egy ősi város Dmitrov, hajók sokasága a csatornán és vonatok előzik őket... és így tovább, és így tovább ... - mindezt a házam ablakán keresztül láttam, ahol születtem. Természetes volt a látvány és varázslatos. Olyan volt mint egy kép, amely magába foglalja az egész változatos világunkat. Tehát elmondhatom, hogy az inspiráló benyomást gyerekkoromra a természet és a körülöttem élő nem hétköznapi emberek tették.

A Spaso-Andronikov kolostor, Moszkva egyik múzeumában másoltam a legjobb a régi orosz festmények a 15-17 századból. Ugyanakkor saját festményeken is dolgoztam. Ebben az időszakban alakult ki az én egyéni technikám, amely különböző módszerek kombinációja. Merítettem az orosz középkori ikonfestészetből egy kicsit, a 18. századi orosz festészetből is egy kicsit, művészeti csoport «WORLD OF ART» («MIR iskusstva») kompozíciós módszerből és az orosz konstruktivizmusból. Miután a régi művészek, akiktől tanultam, a múltban kézzel készített színeket és a tojássárgával kikevert természetes pigmentek használtak, így én is azt használok a festményeimhez.”

Munkáin nagyon érződik az orosz kultúra. Talán ránk, magyarokra ez az ikonikus festészet kicsit furcsán és idegenül hathat. Talán kissé szürreális.
Nekem egy elvarázsolt világot szimbolizál. Egy olyan világot, amiben érdemes elmerülni és felfedezni, főleg egy szomorkás tavaszvárós vasárnapon.

Szép álmodozást.

 G

http://www.artrussia.ru/artists/artist_s.php?id=563

Még több kép megtekinthető egy kellemes kis videó által......

https://vimeo.com/99952326

2015. február 14., szombat

Egy apró virágszál

No nem sikerült jégvirágot szednem a múlt hét óta, de rendezgetve a fotóimat, megtaláltam eme kis szépséget.

Megnézve a dátumot, örömmel konstatáltam, hogy néhány hét múlva, nyílik!

De hogy ma miért is volt fontos, hogy virágot keressek? Gondolom mindenki rájött, hogy Valentin- nap alkalmából szerettem volna kicsit kedveskedni ezzel a fotóval.

De mi is az a Valentinnap?

Több elmélet is van rá, de számomra a legkedvesebb, az egy 3. században élő papról szól, aki feltehetőleg 269. február 14-én lett vértanú. Ő lett a szerelmesek védőszentje, akinek szokása volt, hogy a római ifjú házaspárokat saját kertjéből szedett virágcsokorral örvendeztette meg.

Nemsokára a mi kertjeinkben is nyílhat a tulipán, de már lehet kapni a boltokban hagymás tavaszi növényeket, amelyek  addig is kis színt hozhatnak virágaikkal a lakásunkba. Velük örvendeztethetjük meg szeretteinket, szerelmüket.

Kellemes szombatot, és tavasz várást, mindenkinek!
T

Fotó: Ludvig Tibor

2015. február 12., csütörtök

Csak pozitívan?

Mára már közhelynek számít, hogy a magyarok pesszimisták, depressziósak… Ha kilépünk az utcára, akkor sajnos a saját bőrünkön is megtapasztalhatjuk  a pesszimizmust, lehangoltságot, frusztrációt. 

Ha véletlenül meglökünk valakit, nagy valószínűséggel leordítja a fejünket, azt feltételezve, minimum egy hónapja készülünk a merényletre, és az egyetlen életcélunk, hogy tönkretegyük az életét… És egyébként is szar a napja, egyébként is rájár a rúd, összejött minden és akkor még ez is! Katasztrófa! Ahelyett, hogy mosolyogva fogadná a félszegen elrebegett „Elnézést kérek!”-et, és bezsebelne egy mosolyt a merénylőtől. Ilyen egyszerű lenne az egész?

Véleményem szerint igen! Olyan apróságokkal huzalozhatjuk át az agyunkat a negatív gondolatokról pozitívakra, hogy például a kvízműsorokat nézve nem azért drukkolunk, hogy ne tudja a választ a játékos… Vagy nem eleve a legrosszabb forgatókönyvre készülünk fel (esni fog, beteg leszek stb.).

De azért mégsem ilyen egyszerű a képlet! Nagyon nehéz kilépni a megszokott gondolkodásmódból, ami biztonságot ad, és amit gyakran sajnos önértékelési problémáink táplálnak (ha nem tudja a választ, akkor nem is olyan okos, tehát kevésbé érzem magam butának…). Apró lépésekben kezdhetjük csak a változtatást... Én annak idején azzal kezdtem, hogy mindig mosolyogtam az utcán, a tömegközlekedési eszközökön és nagyon feltöltött, hogy 90%-ban visszamosolyogtak rám az emberek 

Óriási népszerűségnek örvend a pozitív pszichológia (a magyar származású Csíkszentmihályi Mihály – akinek a nevéhez a flow-élmény kapcsolható – az egyik emblematikus figurája, előadását megnézhetitek a TED-en:
 http://www.ted.com/talks/mihaly_csikszentmihalyi_on_flow) napjainkban, ami az emberi boldogságot próbálja feltérképezni, utána járni, hogy mi kell a boldogsághoz. Nagyon érdekes eredményeket kaptak, többek között, hogy a pénz tényleg nem boldogít J Ha ennél részletesebben is érdeklődtök a téma iránt, keressétek például Csíkszentmihályi vagy Martin Seligman magyarul is megjelent könyveit.

Sokan azonban csak álarcként rejtőznek a pozitív gondolkodás mögé, teleposztolják az üzenőfalukat pozitív gondolatokkal (persze szigorúan másokéval!), pozitív képekkel, de a facebookon kívül okozhatnak meglepetéseket… Önmagában a magunkra erőltetett mosoly kevés ahhoz, hogy igazán pozitívak, igazán boldogok lehessünk! Magunkban kell rá lelnünk a pozitív gondolkodásra! Nem lesz könnyű, de hajrá! 

W.

Sarah Dessen: Álom két keréken



Auden szülei elváltak és ezt a lány elég érdekesen próbálja feldolgozni. A sok veszekedés miatt gyakran elszökött a közeli éjjel nappali étterembe és ott tanulta végig az éjszakákat, ezért még a mai napig nehezen tud elaludni.

Amíg, úgy nem dönt, hogy a tengerparton tölti a nyári szünetét apjával és az új családjával.

Ez a nyár sok újdonságot tartogat a számára. Új barátokat szerez, új dolgokat próbál ki.
No és ott van Eli, aki szintén egész éjjel fent van.

Vajon belefér az egyetemi felkészülésbe egy kis szórakozás? Mennyire képes egy új környezet teljesen megváltoztatni az embert?

Szállj fel a biciklire Auden-nel és fedezd fel a nyár titkait!




moly link: http://moly.hu/konyvek/sarah-dessen-along-for-the-ride-alom-ket-kereken
V

képek forrása: http://www.mhsmustangnews.com/wp-content/uploads/2013/01/along-for-the-ride-sarah-dessen-photo.jpg
http://www.thegirlcalledjay.co.uk/wp-content/uploads/2014/05/21-back-couple-riding-bikes-cruisers-vintage_0.jpg

2015. február 11., szerda

Tavasz várás



Csempésszünk egy kis nyarat a télbe
Szerintem már mindenki úgy van vele, ahogy én…elég volt. 

Minden szépségével és rondaságával együtt vége lehetne már a télnek. 

Szerencsére (reméljük) utolsó próbálkozásai ezek már. Addig is próbáljuk valahogy kibírni ezt az utolsó pár hetet. 

Aki teheti ezekben a hetekben foglalja le a nyári nyaralását. 
Aki szerényebb nyaralást tervez most van itt az idő összeülni a családdal és megbeszélni mivel fogják tölteni a jól megérdemelt nyári szabadságot. 
Attól, hogy nem méregdrága luxus nyaralásra megyünk lehet még szép nyarunk. Szerintem egy ilyen balatoni panorámával bárki kibékülne.
Sz