2015. június 14., vasárnap

Arany könnycseppek

Arin Rungjang: Golden Teardrop, 2013
Milyen az, mikor 5,500 sárgaréz könnycsepp lóg fémszálon felfüggesztve tíkfába rögzítve?
Hát ilyen. Egészen pontosan mértanilag illesztve lenyűgöző látvány. És vajon miről is akar beszélni a művész ezzel a mértani pontossággal? Könnycsepp, mértani pontosság, mozdulatlanság, a térben lebegés… mintha időtlen lenne …
Nem adok válaszokat. Próbáljanak belehelyezkedni a térbe, és csak a részévé válni. Menni fog? Mit éreznek?

Aki a művész munkásságáról közelebbi információt szeretne, az alábbi linken megteheti:
http://arinrungjang.tumblr.com/

A képek innen:

https://www.facebook.com/patrickgaetan.ehlinger
G

2015. június 13., szombat

Vízalatti fotók

Ilyen nagy hőségben az ember mire is tud gondolni?
Szerintem csak arra, hogy valahol víz közelben lehessen, és hatalmasat csobbanjon, lehűtve testét ebben a nagy forróságban. Egy Montreálban élő fotóst nagyon megihletett ez a gondolatmenet. El is ment hát Balira, ahol gyöngyhalász hölgyekkel merülve gyönyörű képeket alkotott. http://www.erdekesseg.hu/wp-content/uploads/2014/06/viz-alatti-fotok-005-819x1024.jpg
Bővebben itt olvashattok a fotózásról:
http://www.erdekesseg.hu/viz-alatti-fotozas/
T

Szép szombatot, és kellemes strandolást mindenkinek.

2015. június 12., péntek

Kommunikáljunk!

Egyfolytában kommunikálunk, számtalan csatornán, akár egyszerre több emberrel is, akár a világ másik végén lévő ismerősünkkel is. Annyira magától értendő, hogy kommunikálunk, mégis számtalan problémánk van vele. Nem tudunk jól kommunikálni (tisztelet a kivételnek).

Sokszor gondot okoz összeszervezni egy családi összejövetelt, mert az egyik nem beszél a másikkal, vagy ha egy asztalhoz kerülnek, akkor biztosan veszekedés lesz a vége… Általában nem mondjuk ki nyíltan, őszintén, hogy mit érzünk, hanem magunkba fojtjuk, vagy másokkal beszéljük meg az érintettek helyett, aztán elkezdünk kombinálni (tapasztalatom szerint ez főként a nőkre jellemző, ebben tanulhatnánk a férfiaktól ;). Marad bennünk egy tüske, ami egyre mélyebbre fúródik, és megmérgezi az emberi kapcsolatainkat. És ilyenkor már „úgy néz” a másik, biztos azért mondta, ezzel is bántani akart… És még mélyebbre fúródik a tüske. Legvégül eljuthatunk odáig, hogy nem szólunk a másikhoz, kerüljük a társaságát, és nagyon durva esetben még a köszönését sem fogadjuk. 
Pedig csak meg kellett volna beszélni már a legelején, hogy ne jussunk el idáig. Kimondani, amit érzünk, kimondani, hogyan érintenek minket a tettei, a szavai. De semmiképpen sem kritizálni, sértegetni, címkézni, „okoskodni”. Csak kimondani, mit érzünk.

Olyan egyszerűnek tűnik, de mégis nagyon nehéz. Számtalanszor kerülünk olyan helyzetbe, hogy kellemetlennek érezzük, hogy felvállaljuk és kimondjuk az érzéseinket. Félünk, hogy megsértjük a másikat. Nem mondjuk meg édesanyánknak, hogy a sütemény, amit oly nagy szeretettel készített nekünk, igazából nem is ízlik, és azt vesszük észre, hogy az lett a kedvenc süteményünk és minden alkalommal, amikor hazalátogatunk, jópofát vágva kell elmajszolnunk az általunk nem is annyira kedvelt süteményt…

Ennél nehezebb helyzetben vagyunk, ha a gyermekünket érinti a kommunikáció. Szóljunk az óvónéninek vagy a tanár néninek, ha valamivel nem értünk egyet? Vagy a gyerek issza meg a levét? Pedagógusként sem vagyunk könnyebb helyzetben… Nem szeretnénk megsérteni a szülőt, és úgyis felesleges szócséplés, mert nem fogja megfogadni a tanácsot, és úgysem akarja elfogadni azt, amit látunk (és igen, az önbeteljesítő jóslatok általában bejönnek)… Nem merjük kockáztatni, hogy rossz véleménnyel legyenek rólunk. És a magunk igazát hajtva, gyakran elfelejtjük – szülőként is, pedagógusként is – a másik helyzetébe képzelnünk magunkat… Kicsit belegondolni, hogy nem biztos, hogy azért mondta vagy tette azt a másik, amit, hogy minket bántson.

Vessünk véget ennek a nemmondomki-megsértődök-nembeszélünk spirálnak! Mutassunk példát gyermekeinknek, szüleinknek, és pedagógusként nemcsak a tanítványainknak, hanem a szülőknek is!

W. 
http://blog.euruni.edu/wp-content/uploads/2015/02/communication.png 

2015. június 11., csütörtök

Lisa Genova:Megmaradt Alice-nek

A sorsnak kegyetlenül rossz humora van. De tényleg.

Alice sikeres harvardi professzor asszony, boldog házasságban él és az ég világon semmi sem zavarja meg szép életét. Na jó, talán a lányára Lydiára, aki otthagyta az egyetemet nem a legbüszkébb. Ezen kívül viszont minden a legnagyobb rendben.


Mindaddig, amíg egy napon el nem felejt dolgokat. Miért küldött neki Eric e-mailt? Ki az az Eric? Neki most Chicagoban kellene lennie? Mindezek elgondoltatják és megrémítik. Először csak a korral járó feledékenységre fogja. De végül szembe kell néznie a ténnyel, hogy az élete ezentúl inkább lesz rémálom, mint tündérmese.

A könyv hihetetlen bepillantást ad az Alzheimer korral küzdő személyek és családjuk életébe. És bár nem egy könnyű olvasmány, megéri a küzdelmet.

moly
Í
kép forrása: tumblr 

2015. június 9., kedd

Pannonhalma, muzsika, levendula

Hacsaturján Kardtáncával kezdődött. Az emlékül kapott műsortervezet izgalmas, és sokat ígérő produkciókat sejtetett.
Már az odavezető út is rendkívüli volt. Az apátság, a hegyek, az erdők, növények, a levegő egy különleges délután előhírnökeivé léptek elő.
A fellépők trombita, kürt, harsona, tuba, klarinét, szaxofon, zongora, hegedű, gitár hangjain szólaltatták meg a műveket, melyeket ebben a tanévben tanultak, gyakoroltak.
Bononcini: Per la Glori, Kaprath: Három közjátéka, Mozart: Sarastro áriája, Kerepes: Zápor, Chopin: Esz-dúr nocturne, Barat:Orientale és sorolhatnám még a számtalan érdekes, változatos darabot, melyet meghallgathattam ezen a koncerten.
Bámulatos volt, és egyben reménykeltő is, hogy ezek a fiatal muzsikusok viszik tovább a zene szeretetét, és időt, energiát fordítanak az értékes, színvonalas művek megtanulására.
Szép dolog ez, fontos, jelentőségteljes, mert nem csak az ő életük lesz ezáltal más, értékesebb, de a családjuk, az iskolájuk is rengeteget profitál ebből.
Kellemes volt úgy ülni, és hallgatni egy növendékhangversenyt, hogy nem kellett konferálnom, és nem kellett minden szereplőért izgulnom. Szórakoztató, és felemelő érzés volt.
Aztán megszólalt Debussy: A kis néger c. zongoradarabja, és hirtelen eltűnt a nyugalom, ismét ugyanúgy izgultam, ahogy akkor, amikor én játszom, vagy ha a mi növendékeink szerepelnek.
Az én volt tanítványom ült a zongoránál, aki egykor pici fiúként kezdett el muzsikálni, és együtt haladtunk végig a nehézségeken, a zenetanulás fáradtságos, de csodás ösvényén.
Messzire került azóta tőlünk, ritkán látjuk őt, de büszke voltam rá, mert folytatja, mert szereti a zenét, és mert valahol ott voltam én is a muzsikájában.
A mostani tanára, neves zenepedagógus, kedves, és mosolygós ember, tanítványai nagyon sokat tanulhatnak tőle.
Vivaldi 3. Tavasz tétele, Massenet Meditation-ja, Glier Románca mind-mind elhangoztak és felejthetetlen élményt hagytak bennünk. A nyitott ablakon keresztül a hársfák virágainak illatát hozta be a lágy szellő. Hát kell ennél több?
A mesés kilátás, a levendula fagylalt íze, a napsugaras, békés és szépséges környezet még soká ott lapul majd a szívemben, hogy vissza tudjam idézni ezt a délutánt.
Szóval, kérem, érdemes ezt csinálni. Érdemes zenét tanítani, szolfézst, és minden mást. Azért érdemes, mert itt, ebben a távoli, neves iskolában is őrzik, tovább fonják az elkezdett fonalakat.
Nem veszik kárba a törődés, a tanítás. Nem igaz, hogy nincs értelme, mert a mai fiatalokat semmi nem érdekli. Nem igaz, hogy nem kell tanítani őket, mert úgysem értékelik, és nem igaz az sem, hogy úgyis mindent elfelejtenek.
Rajkán egy picinyke zeneiskola létezik. Ahogy ott álltam a falnál, lenézve a távolba, miután megnéztem egy hatalmas orgonát, még hallva belső fülemben a koncert dallamait, arra gondoltam, egy icike-picike helyről is el lehet indulni, ki lehet bontakozni, szárnyalni is lehetséges, sőt vissza is lehet jönni.
Aki kirepül az általam gondozott fészekből, talán sas madárrá változik, és elviszi a melegséget, meghittséget és a szeretetet, amellyel berendeztem a fészket. S akkor teljes a bizonyosság, amíg ez működik, amíg a fészekből kirepülnek a madárkák, és ilyen gyönyörűen muzsikálnak, addig óvni és védeni kell a fészket, és folytatni, megállás nélkül tovább adni és adni azt, ami fontos, ami számít, ami lényeges, és ami nélkül nem lehet sas madárként szállni, és a felhők között hasítani a levegőt.
Holnap a mi kis madárkáink koncerteznek, és én megint végig fogom izgulni az egészet, hogy mindenki meg tudja mutatni, amit tanult, és hogy mindenki érezze, és tudja a közönségben, hogy az, amit itt tanulnak nálunk, az a kiindulópontja annak, hogy valaki a magasból mennyire messzire tud majd ellátni, milyen tágassá válik számára a horizont. Hogy megérzi-e később a hársfa illatát, miközben Debussyt játszik a zongorán.


Köszönöm ezt a délutánt, jó volt meglepetésnek lenni, és sok erőt adott minden, amit megélhettem ma. 
M

2015. június 7., vasárnap

Rácz Gergő

Rácz Gergő a mostanában divatba jött egyszemélyes acapella műfajban hozza a megszokott magas színvonalat. A Fool Moon  együttesről már korábban írtam, melyben ő a frontember.
Budapesten született 1976-ban. Zeneszerző, énekes, producer.

Ebben az összeállításban olyan dalokból énekel részleteket, amelyekben valamilyen módon része volt.

Gitározni kezdett először a Dohnányi Ernő Zeneiskolában, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára nyert felvételt klasszikus gitár szakon.

A Park együttesben Fenyő Miklós volt a producere, a V.I.P. következett, mellyel az Eurovíziós Dalfesztiválig jutottak. A Fool Moon igazi klassz acapella együttes, élőben is mindig szuperül énekelnek.

Szóló karrierje 2006-ban kezdődött, a sokak által ismert Bennünk a világ c. dallal. Sok-sok díjat nyert, mindig ad a színvonalas előadásmódra, dalaiban gyakran láthatunk valami újat, kitalál egy kis fricskát, kis eszenciát, amitől minden produkció kicsit más, és kicsit eredetivé válik.

Érdemes oda figyelni rá. Az ajánlott dalok érdekessége, hogy minden szólamot ugyanaz az ember énekel, szólaltat meg valamilyen módon a saját testét használva. Csettintés, dobolás szájjal… minden szerepelhet benne, csak a fantázia szabhat határt.
M


2015. június 4., csütörtök

Maggie Stiefvater: The Raven Boys – Hollófiúk

Blue különleges családban él. Édesanyja és többi női rokona kepeségekkel rendelkezik, úgy mint, látás, jóslás... Mindez mulatságos lehet, sose tudhatod, hogy ki, mikor, milyen újdonságot mondd el a jövődről például. Blue viszont gyűlöli. Ami érthető, hiszen melyik 16 éves lány ne utálná, ha azzal ijesztgetnék már kiskora óta, hogy az első fiú, akit megcsókol, meg fog halni. Így Blue elkerüli a fiú társaságot. Főleg a Hollófiúkat. A beképzelt Aglionby iskola tanulóit, akikről már messziről látszik, hogy gazdagok és tehetősek.

Egy ideig minden jól megy. Mígnem Szent Márk éjszakáján Blue megpillant egy szellemet. Azt mondják, csak akkor láthatsz meg egy lényt, ha te vagy az ő igaz szerelme, vagy ha te fogod őt megölni. A fiú aglionby-os pulcsit visel. Blue pedig hamarosan belekeveredik egy olyan kalandba, amely után már nem csak az első csókja miatt kell aggódnia.

moly
Í
kép forrása: tumblr