2018. június 8., péntek

Muzsika


Ismét befejeztünk egy tanévet, a huszadikat zeneiskolánk történetében.
Mindig örülök, amikor azt látom, hogy a növendékeink mindent megtesznek azért, hogy azt a tudást, melyet megszereztek tőlünk, egy picit megmutathassák szeretteiknek. Jó érzés látni az igyekezetüket, ahogy egy pici előképzős is összpontosít, hogy minden hang a helyén legyen, és szépen megszólaljon az általa előadott muzsika.
Ebben a húsz évben számtalan gyermeket tanítottunk meg a hangszeres és énekes zene alapjaira. Járt hozzánk sok-sok fiú és lány, akik valamilyen mértékben rendelkeztek zenei tehetséggel.
A tehetség az, melyet nem tudunk adni. Kapjuk, nem egyforma adagokban. Embernek nincs akkora hatalma, hogy befolyásolni tudja mértékét. Nem lesz több belőle akkor sem, ha a világ legbefolyásosabb embere mondja, hogy van. Akaraterővel, szorgalommal és kitartással tudjuk alakítani, de az adottság nagymértékben befolyásolja azt, mennyire könnyű, vagy éppen nehéz eljutni egy bizonyos szintre.
Nálunk szerencsére mindenki tudja, hogy a zenélést nem forintban, nem kilóra mérik, hanem érzésre, és örömben. Furcsa ugye? Amikor csak az ér valamit, amiből pénzt lehet csinálni, akkor vannak olyan gyermekek, akik muzsikálnak. Nos, felnőttek is léteznek, akiknek nem a szereplés a fontos, hanem maga a zene által adott semmivel nem pótolható boldogság.
Ezért kell nagyon óvatosan bánni a zenetanulással. Hányszor látunk olyan gyermekeket a neten, akik négy, öt évesen szörnyű nehéz darabokat játszanak, és mindenki ámul, hogy újabb kis Mozart született. S közben senki nem gondol arra, hogy ezek a gyermekek milyen nehéz fizikai terhelésnek vannak kitéve, aprócska kezükkel mennyire nehéz lejátszani ezeket a műveket, s hogy mennyi szépséges gyermekeknek szánt zenéből maradnak ki.
Óvni kell a gyermekeket, figyelni rájuk, s úgy vezetni őket, hogy az nekik legyen jó. Ehhez hozzá tartozik az is, hogy a koruknak megfelelő zenét játsszák, hogy ők legyenek a fontosak egy koncerten, de meg kell őket tanítani figyelni, viselkedni, s tudniuk kell, hogy eredményt csak gyakorlással lehet elérni. S nem igaz az, hogy pillanatok alatt lehet valakiből híres, nagy előadó.
Senki nem gondolja, hogy Mozart milyen sokszor háborodott fel azon, hogy a zenéjét nem hallgatják meg, hogy Bach mennyit küzdött a feletteseivel, akik állandóan meg akarták neki mondani, hogy mit játsszon, hogy Michelangeloval még Dávid szobrának orrát is át akarták alakíttatni, mert azt gondolták, ha náluk van a pénz, akkor a művészet is az övék.
Ma már csak a műveket halljuk, látjuk, s nem gondolunk bele abba, ami mögötte van.
Nehéz munka, sok évig tartó gyakorlás áll egy-egy bevégzett alkotás, vagy lejátszott darab mögött.
Szerénységre nevelünk. A szerénység és az alázat létfontosságú, de nem félreértendő kifejezések.
Alázattal vagyunk a művek iránt, a zeneszerzők felé, a tanulás fontossága irányában, de ugyanakkor tudjuk, mit nem engedhetünk meg semmiképpen, s ezt határozottan és megdönthetetlenül megtartjuk.
Szerények vagyunk, mert tudjuk, hogy nem vagyunk mindenhatók, s hogy vannak nálunk nagyobb tudásúak. Nem gondoljuk, hogy már nincsenek céljaink, mert a zenésznek mindig van újabb zenéje. Ha ez már nincs, akkor letesszük a hangszert, és elhallgatunk, akkor az egész totálisan felesleges volt.
A zenész nem áll meg, nem hagyja abba, és nem hiszi azt, hogy a csúcsok csúcsán van. Sokan gondolták már így. Elbízták magukat, és az élet úgy hozta, hogy elveszítették mindazt, amiről azt hitték, hogy meghatározza őket. Kezdetben tanítják őket, eljutnak egy bizonyos szintre, majd rossz körökbe kerülnek, csillogást, sikert ígérnek, könnyű boldogulást, sok pénzt, befolyást. Egy darabig működik szépen minden, aztán az ember vagy rájön, hogy mindez hazugság, és kiszáll, változtat, vagy a mindent beígérők hagyják el. Mindegy is, az eredmény ugyanaz.
Fontos dolgok ezek. A mi tanítványaink lehet, hogy nem lesznek művészek, de valami furcsa módon örökre kapcsolatuk lesz a zenével.
Kétféle zene létezik. Az egyik a harsány, magamutogató, rikoltó, egyszerű és népszerű zene, amit sokan ismernek, és sokan gondolják, hogy értenek hozzá.
A másik… hát azt nagyon nehéz meghatározni, mert az mélyen érint bennünket.
Finomság van benne, rendkívül széphangzású, néha könnyeket csal a szemünkbe, máskor pedig mosolygunk hallatára. Minden hangjára, periódusára odafigyelünk, még a légzésünket is lehalkítjuk, hogy ne maradjunk le egyetlen momentumáról sem.
A két fajta zene olyan, mint amikor károg egy varjú, s utána meghalljuk a csalogány énekét. Ha csak a varjút halljuk mindig, nem tudjuk, hogy létezik csalogány is, és azt hisszük, az előző a legszebb hang a világon.
Sokan megpróbálták már öncélúvá tenni a zenélést, sikerült is, de az utókor mindig tudja, hogy az volt, és nem érdekli az ilyesmi. Bachra is azt mondták, hogy ő csak egy helybéli kis orgonista, de a nagy művész, aki a vele való megmérettetésre érkezett, mégsem mert kiállni ellene, amikor a távolból meghallotta, hogyan improvizál a fakó ruhát viselő, önmagával is szigorú zeneszerző. S ha ma megkérdeznénk, kinek a nevét tudja valaki, az akkor dicsért művészt, vagy Bachot, tudjuk, mi lenne a válasz.
Büszke vagyok a mi kis muzsikus tanulóinkra. Remélem, hogy akik befejezik a nálunk való tanulást örökre megtanulták, hogy csak a csalogány énekét érdemes hallgatni.
Nekünk csalogányaink vannak, akik még csak most tanulják a finomságot, a művekhez való óvatos közelítést, a pontos előadást. Vigyáznunk kell rájuk, a helyes utat kell nekik mutatnunk, akkor is, ha az a nehezebb, hogy még soká hallhassuk őket, és gyönyörködhessünk a pici ujjacskák által megszólaltatott művekben.
Nem vagyunk nagy zeneszerzők, nem leszünk híresek, de itt vagyunk, ezen a kis helyen, ebben a faluban, és azon igyekszünk, hogy minél több gyermek felnőtt élete legyen értelmes, élhető, és szebb azáltal, hogy maga is le tud játszani dalokat, zenéket. Azt akarjuk, hogy megtanulják, hogy a tehetséget a lehető legnagyobb mértékben műveljék ki magukban azért, mert az ajándékot szeretetből adják, és a megajándékozott megbecsüli, ügyel az ajándékára, sok-sok évig megtartja, figyel rá, hogy sokáig az övé lehessen.
De összetörhető, megsérülhet, és tönkre tehető, vagy átalakítható valami egészen mássá is, amely már egyáltalán nem hasonlít az eredetire. Bízzunk abban, hogy egyszer majd olyan világban élhetünk, ahol mindenki igazából tud zenélni, énekelni, mindenki érzi a boldog perceket, amikor játszik. Akkor majd minden sokkal jobb lesz.
M
Fotó: https://pixabay.com/hu/r%C3%B3zsa-narancss%C3%A1rga-vir%C3%A1gok-kott%C3%A1k-2366341/