2016. október 22., szombat

A gondtalan gyermekkor

A napokban Uzsayné dr Pécsi Rita előadásait hallgattam és jegyzeteltem ki. Nagyon örültem annak, milyen sok kapcsolódási pont volt az elmondottak, és az általam az évek során tapasztaltak között. Már sokszor írtam ilyeneket a blogon is, de abban reménykedem, minél többen mondjuk, annál többen gondolják, talán lehet benne valami, és érdemes kipróbálni.
A hallottak tovább gondolását írom most le Nektek.

Az internet használatának következtében egyre több információhoz jutunk. Sokkal könnyebb valaminek utána nézni, valamit megtudni, mint régen. Garmadával olvashatjuk a tanácsokat, hogyan neveljünk gyermeket. Túl sok a rossz tanács, túl sok a népszerűség hajhász megnyilvánulás, mely belevisz egy komoly következményekkel járó tévútra. Már a celeb anyukák is adnak roppant fontos tanácsokat a gyermeknevelés témájában. Hátborzongató.

A leírtak értelmezésével is baj van. A szavakat, mondatokat másképp érti egy szülő, másképpen egy tanár, esetleg egészen másként írja le a szakember. Óvatosan kell bánni hát szavakkal, és még óvatosabban az olvasottak értelmezésével.

Térjünk hát rá címünkre! Milyen a gondtalan gyermekkor? Hogy érhetjük el, hogy gyermekeink szerethetőek legyenek, és később barátok társaságában éljék életüket? Egy szóval boldog emberré válhassanak.

Sokszor tapasztalom, amint szülők mesélik, hogy a gyermek dönti el, mikor mi legyen. No, hát ez az egyik pont, ami hozzá járul a fent említett célok nem eléréséhez, pedig a megoldás nagyon egyszerű.

A gyermekek életkora befolyásolja, hogy miről dönthetnek. Hogy ez miért van? Mert nem tud dönteni bizonyos dolgokról, hiába hagyjuk, hogy megtegye. Nincs róla elég tapasztalata, tudása, elő élete. Ha ráhagyjuk a döntést, úgy érzi, túlterheltük, és nem fontos a számunkra annyira, hogy segítsünk neki ebben. Magára marad, elbizonytalanodik, nem érzi a biztos támaszt maga mögött.

Minél kisebb a gyermek, annál kevesebb dologról kellene döntenie. Az ovis ne döntse el, hogy milyen ruhát vesz fel aznap. Legyen három választási lehetősége, amelyből kiválasztja, melyikhez van kedve, de ne az egész szekrény álljon előtte. Így nem kell vele órákig vitázni, hogy a zuhogó esőben, a hideg fagyos reggelen nem lehet rövid nadrágban elmenni az óvodába.

Az iskolába készülő nagycsoportosnak fogalma nincs arról, hogy melyik iskolába járjon. Tanuljon-e zenét, vagy angolt, németet, járjon-e matekra szakkörben… hiába kérdezzük meg őt, és akarjuk, hogy ő döntsön, ez sok neki.

A kamasznak viszont már nem vesszük meg egyedül a ruháit, nem rakjuk át őt kérdezés nélkül egy másik iskolába, nem szabunk meg neki olyan dolgokat, amelyeket régebben megtettünk.

Szóval, egy tényező a gondtalan a gyermekkor megvalósításához az, ha arról kell döntenie, amiről tud. A többit a felnőtteknek kell megmondani. Az előadásban is hallhatjuk, hogy nem kell órákat magyarázni egy picinek, hogy miért nem szabad este nyolckor bevágni egy nagy tábla csokit, vagy hogy miért kell fogat mosni. Egyszerűen kell, mert én az anyukád, az apukád azt mondtuk.

Már látszanak a borzasztó következményei annak a bánásmódnak, amely divatossá vált. Szinte lehetetlen kiküszöbölni, és javítani. A világ tele van elégedetlen, boldogtalan, kilátástalan, bizonytalan, elkeseredett, magányos, önző emberrel.
Ezek a következményei annak, ha azt hisszük, akkor vagyunk jó szülők, akkor szeret a gyerekünk, ha mindent megengedünk neki, ha ő dönthet olyanban, amihez még kicsi. Éppen az ellenkezője fog történni. Utálni fogja a szülőt, mert az bizonytalanágba, boldogtalanságba hajszolta őt. Fel kell vállani a felelősséget, és dönteni kell, amikor ő nem tud. Tanácsot pedig nem azoktól kell elfogadni, akik mézes-mázosan belevezetnek a borzadályba, akik mindenféle hülyeséget kitalálnak azért, hogy népszerűek legyenek, vagy mindig azt mondják, amit hallani akarunk.

Legyen erőtök és kitartásotok ahhoz, hogy szeretettel vezetve gyermekeiteket életútjukon, megmutatjátok nekik, hogyan érezhetik jól magukat a bőrükben.
M


Fotó: Scháling Anita